Ekipet e zjarrfikësve ishin në tokë dhe hipën në aeroplan pas uljes.

Dhjetë persona u shtruan në spital pasi një aeroplan i Spirit Airlines me destinacion Orlando, Florida, bëri një ulje emergjente në Jacksonville për shkak të një zjarri në bord, sipas zyrtarëve.

Fluturimi 259 i Spirit Airlines u ul në Aeroportin Ndërkombëtar të Jacksonville rreth orës 14:00, të mërkurën, pasi ekuipazhi raportoi një bateri në zjarr në një kosh.

Aeroplani u ul pa incidente dhe u tërhoq në terminal përpara se ekipet e shpëtimit nga zjarri të hynin në bordin e fluturimit, u tha gazetarëve kapiteni i shpëtimit nga zjarri i Jacksonville, Eric Prosswimmer.

Kur reaguesit e urgjencës ishin në gjendje të hipnin në aeroplan, ata zbuluan se zjarri në ndarjen e sipërme ishte shkaktuar nga një bateri. Ekuipazhi i fluturimit në aeroplan kishte mundur të shuante zjarrin, por kishte ende tym në kabinë, sipas Prosswimmer.

“Bateria, nuk e di nga erdhi, por kishte ndezur një zjarr. Ekuipazhi ishte shumë inteligjent; ata e vendosën atë në galeri në një kovë me ujë,” tha Prosswimmer.

Airbus A320 u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar Dallas-Fort Worth dhe u nis për në Aeroportin Ndërkombëtar të Orlandos.

Menjëherë pas uljes, një pasagjer nuk ndihej mirë. Ata u ekzaminuan nga ekipet e shpëtimit përpara se të transferoheshin në spital, sipas Prosswimmer.

2 Foto: Getty Images

Rreth orës 18:00, më shumë anëtarë të ekuipazhit dhe pasagjerë filluan të ndihen të sëmurë dhe ekipet e shpëtimit nga zjarri përfunduan duke transportuar gjithsej 10 pacientë, të gjithë me kushte jo-kërcënuese për jetën, në spital, sipas Prosswimmer.

Zjarri u shkaktua nga një bateri jonike litium, thanë zyrtarët.

Një zjarrfikës në pension në bord ishte në gjendje të ndihmonte ekuipazhin e fluturimit të shuante zjarrin, sipas një pasagjeri.

“Ishte një zjarrfikës në pension që u ndihmoi ekuipazhin e fluturimit. Ata u përpoqën të hidhnin ujë mbi të por me ndihmen e zjarrfikesit arriten ta futin ne kove, por u desh. 20 minuta”, tha pasagjeri Kerri Arakawa për degën e Jacksonville

Arakawa tha se tymi kishte mbushur kabinën, por kapiteni ishte në gjendje ta ulte avionin shpejt.

Administrata Federale e Aviacionit do të hetojë incidentin.

By Editor