Në një ngjarje të rëndë që ka prekur thellësisht komunitetin e Oakland County, një zëvendës sherifi është raportuar të jetë vrarë gjatë kryerjes së detyrës. Sipas burimeve zyrtare, zëvendësi ishte duke ndjekur një automjet të vjedhur kur të paktën një person brenda automjetit hapi zjarr, duke e goditur atë.

Ngjarja tragjike ndodhi mbrëmjen e së shtunës, më 22 qershor 2024, në zonën e Park Grove Street dhe Schoenherr Road në Detroit. Video të ndara në rrjetet sociale tregojnë policinë e Detroitit duke mbyllur rrugët dhe duke ndihmuar në transportimin e zëvendës sherifit në spital, ku më pas ai u shpall i vdekur.

Zyra e Sherifit të Oakland County ka njoftuar se do të mbajë një konferencë për shtyp në mesditë për të dhënë më shumë informacion rreth rastit.

Ekzekutivi i Qarkut Oakland, Dave Coulter, ka shprehur hidhërimin e tij për humbjen, duke thënë:

Jam i thyer në zemër kur mësova për vdekjen nga të shtënat e njërit prej zëvendës sherifëve tanë. Ju lutem mbajeni atë, të dashurit e tij dhe kolegët e qarkut në zemrat tuaja sot.”

Ai gjithashtu ka qenë në kontakt me Sherifin Bouchard për të ofruar mbështetje ndaj punonjësve të zyrës së sherifit gjatë kësaj kohe të vështirë.

Ky akt i dhunshëm ka lënë një plagë të thellë në zemrat e atyre që punojnë çdo ditë për të mbrojtur dhe shërbyer komunitetin. Ndërsa detajet e plotë të ngjarjes ende po zbardhen, një gjë është e sigurt: sakrifica e zëvendësit sherifi nuk do të harrohet kurrë.

By Editor