Shtetet e Bashkuara krenohen me parqe kombëtare spektakolare, ku secili ofron mrekulli unike natyrore dhe aventura në natyrë. Këtu janë disa nga parqet më të mira kombëtare që duhet të konsideroni të eksploroni:

1. Parku Kombëtar Glacier

I vendosur në Montana, Parku Kombëtar Glacier përfshin dy vargmale dhe përmban mbi 700 liqene. Mos humbisni rrugën ikonike Going-to-the-Sun dhe Parkun Ndërkombëtar të Paqes Waterton-Glacier që të lë pa frymë në kufirin kanadez.

Glacier National Park

2. Parku Kombëtar Yellowstone

Duke mbuluar pjesë të Wyoming, Montana dhe Idaho, Yellowstone është parku i parë kombëtar në botë. Është i njohur për veçoritë e tij gjeotermale, duke përfshirë burimet e nxehta dhe gejzerët (si e famshmja Old Faithful). Të apasionuarit pas jetës së egër do t’ju pëlqejnë të dallojnë bizonët, ujqërit dhe më shumë.

Yellowstone National Park

3. Parku Kombëtar Yosemite

I vendosur në malet Sierra Nevada të Kalifornisë, Yosemite është i famshëm për shkëmbinjtë e lartë të granitit, ujëvarat dhe sekuoiat gjigante. Ecni nëpër shtigje, mrekullohuni në El Capitan dhe eksploroni luginën mahnitëse Yosemite.

Yosemite National Park

4. Parku Kombëtar Grand Canyon

Grand Canyon i Arizonës është një mrekulli gjeologjike e gdhendur nga lumi Kolorado. Dëshmoni pafundësinë e tij nga këndvështrime si buzë Jugore ose bëni një aventurë rafting përgjatë lumit.

Grand Canyon National Park

5. Parku Kombëtar i Madh i Smoky Mountains

Në Tenesi dhe Karolinën e Veriut, ky park ofron pyje të harlisur, maja të mjegullta dhe kafshë të egra të larmishme. Eksploro Cades Cove, Clingmans Dome dhe disqet piktoreske.

Smoky Mountains National Park

6. Parku Kombëtar i Zionit

Zioni i Utah-s përmban formacione të larta shkëmbore të kuqe, kanione të ngushta me çarje dhe shtegun e famshëm të Engjëjve Landing. Është një parajsë për alpinistët dhe fotografët.

Zion National Park

7. Parku Kombëtar dhe Rezerva Denali

Në Alaskë, Denali shfaq egersine e thyer, duke përfshirë majën më të lartë të Amerikës së Veriut, Denali (dikur Mali McKinley). Merrni një turne me autobus për të dalluar grizzlies, caribou dhe dele Dall.

Denali National Park

8. Parku Kombëtar i Bryce Canyon

I vendosur në Utah, Bryce Canyon krenohet me amfiteatro natyrale të mbushura me hoodoo (formacione unike shkëmbore). Eksploroni shtigje si “Navajo Loop” dhe “Queen’s Garden Trail”.

Bryce Canion National Park

9. Parku Kombëtar dhe Shteteror Redwood

Përgjatë bregut të Kalifornisë, këto parqe janë shtëpia e drurëve të lashtë gjigantë të kuq, disa prej të cilëve arrijnë mbi 300 metra të gjatë. Ecni mes këtyre gjigantëve dhe përjetoni madhështinë e tyre.

Redwood National Park

10. Parku Kombëtar Arches.

Harqet e Utah-s janë të famshëm për më shumë se 2000 harqe prej guri natyror. Harku Delikat është një simbol ikonik i Jugperëndimit Amerikan.

Arches National Park

Mos harroni të planifikoni përpara, të kontrolloni për çdo kërkesë rezervimi dhe të shijoni bukurinë natyrore të këtyre parqeve kombëtare të jashtëzakonshme! 🌿🏞️

By Editor