Në botën e futbollit, ku vëmendja shpesh shkëlqen te golashënuesit më pjellorë, Vedat Muriqi ka krijuar një vend për vete në RCD Mallorca. Sulmuesi kosovar, i njohur për praninë e tij të jashtëzakonshme dhe përfundimin klinik, ka rrëmbyer edhe një herë kryetitujt me një gol vendimtar që ka lënë të mahnitur fansat dhe ekspertët.

Në një pasdite me diell në Estadio Ramon de Carranza, Muriqi demonstroi aftësinë e tij në golashënues duke gjetur rrjetën kundër Cadiz CF. Në minutën e 12-të, ndjenja e mprehtë e pozicionimit të Muriqit e lejoi atë të përfitonte nga një krosim i Martin Valjent, duke dërguar një goditje të fuqishme me kokë përtej portierit. Ky gol jo vetëm që tregoi aftësitë e tij teknike, por edhe rëndësinë e tij për ekipin, pasi siguroi një pikë të vlefshme për Mallorca në kërkimin e tyre për stabilitet në La Liga.

I lindur më 24 prill 1994, në Prizren, RF, rrugëtimi i Vedat Muriqit drejt majave të futbollit evropian është një dëshmi e punës dhe vendosmërisë së tij të palodhur. Duke qëndruar në 1.94 metra, fiziku i Muriqit ka qenë gjithmonë një tipar përcaktues, por është aftësia e tij me topin në këmbët e tij që i ka dhënë atij vlerësime.

Muriqi e filloi karrierën e tij të parë me Lirinë e Prizrenit në Kosovë para se të transferohej në Shqipëri për të luajtur për Teutën e Durrësit. Talenti i tij shpejt e çoi në Turqi, ku luajti për disa klube, duke përfshirë Giresunspor dhe Çaykur Rizespor, përpara se të kishte një ndikim të rëndësishëm në Fenerbahçe. Paraqitjet e tij ranë në sy të Lazios, ku ai vazhdoi të zhvillonte zanatin e tij përpara se të bashkohej me Mallorca, ku ai është bërë një lojtar kyç për ekipin.

I mbiquajtur me dashuri ‘El Pirata’ (‘Pirati’) për festimin e golave të tij duke mbuluar njërin sy, Muriqi e ka bërë veten të dashur për besimtarët e Mallorca. Aftësia e tij për të shënuar në momente vendimtare e ka bërë atë një të preferuar të tifozëve dhe një kundërshtar të frikshëm në fushë.

Ndërsa RCD Mallorca vazhdon të lundrojë në sfidat e La Ligës, roli i Vedat Muriqit si një figurë hajmali bëhet gjithnjë e më jetik. Me paraqitjet e tij të fundit, duke përfshirë edhe golin e paharrueshëm ndaj Cadiz-it, Muriqi ka dëshmuar se nuk është vetëm një lojtar për t’u parë, por një lojtar për t’u mbajtur mend.

Për Mallorca, e ardhmja duket e ndritur me Muriqin në krye të linjës. Objektivat e tij janë më shumë se vetëm statistika; ata janë një simbol i shpresës dhe ambicjes për një klub që kërkon të çimentojë vendin e tij në mesin e elitës së Spanjës. Me zhvillimin e sezonit, të gjithë sytë do të jenë te ‘El Pirata’ për të parë se çfarë thesari mund të zbulojë më pas për ekipin e tij.

By Editor