Në një paraqitje magjepsëse futbollistike, Partizani Tirana shënoi një fitore ndaj rivalëve të qytetit KF Tirana në ndeshjen e sotme. Ndeshja e pritur me padurim nga tifozët, përfundoi me fitoren e Partizanit ndaj Tiranes..

Ndeshja u zhvillua pasditen e së dielës me diel dhe atmosfera ishte elektrike, pasi tifozët nga të dyja palët mbushën stadiumin, duke e shtuar intensitetin e derbit. Partizani, i cili ka shfaqur një formë konsistente këtë sezon, ishte i vendosur të ruante vrullin ndaj një skuadre elastike të KF Tirana.

Ndeshja nisi me një ritëm të furishëm me të dyja skuadrat që synojnë të sigurojnë dominimin që në fillim. Ishte Partizani ai që goditi i pari, duke gjetur rrjetën dhe duke dhënë tonin e ndeshjes. Goli u krye ne minuten e 15te nga senegalezi Maguette. Tirana është kundërpërgjigjur me një gol barazimi ne minuten e 42te që heshti përkohësisht tifozët e Partizanit.

Me kalimin e ndeshjes, dukej qartë se të dyja skuadrat ishin të barabarta, por vendosmëria e Partizanit shkëlqeu. Në një moment shkëlqimi, Partizani shënoi golin e dytë vendimtar, i cili në fund vulosi fitoren e tyre. Ishte perseri Maguette qe beri fansat e Partizanit te brohorasin!

Fitorja është e rëndësishme për Partizanin, jo vetëm sepse ishte kundër rivalëve të tyre të përparuar, por edhe sepse forcon pozicionin e tyre në renditjen e ligës, ku aktualisht mbajnë pozicionin e 3-të. Ky triumf është një dëshmi e punës së palodhur të ekipit dhe mprehtësisë strategjike të stafit të tyre stërvitor.

Në momentin e fishkëllimës së fundit, lojtarët dhe tifozët e Partizanit shpërthyen nga gëzimi, duke festuar një fitore të fituar. Ecuria e skuadrës sot është një tregues i qartë se ata janë një forcë për t’u llogaritur në futbollin shqiptar.

Për KF Tirana, ky rezultat është një hap mbrapsht, por skuadra tregoi shpirt të madh dhe padyshim që do të rikthehet në ndeshjet e ardhshme. Rivaliteti mes këtyre dy skuadrave vazhdon të jetë një kulm i kalendarit të futbollit shqiptar dhe tifozët mund të presin me padurim takime më emocionuese në të ardhmen.

Teksa dielli perëndon në ndeshjen e sotme, Partizani mund të gëzohet në lavdinë e fitores së tij, duke e ditur se ka fituar jo vetëm tre pikë vendimtare, por edhe zemrat e tifozëve.

Foto nga Google Images

By Editor