Në një lëvizje që ka ndezur pasionin e tifozëve të futbollit në të gjithë kontinentin, UEFA ka publikuar këngën zyrtare për Kampionatin Evropian 2024. Kënga, e titulluar “FIRE”, është një bashkëpunim i fuqishëm midis trio elektronike italiane MEDUZA, grupit të nominuar për Grammy, OneRepublic, dhe këngëtares dhe kompozitores gjermane Leony.

Krijuar nga talenti i Ryan Tedder nga OneRepublic dhe prodhuar nga MEDUZA, “FIRE” është një kombinim i prodhimit himnik të shtëpisë së MEDUZA-s, peizazheve tërheqëse të OneRepublic dhe ekspertizës pop të Leony-s. Kënga përmbledh zjarrin dhe shpirtin e tifozëve të futbollit dhe muzikës, duke u bërë një himn për ngjarjen e madhe sportive që do të mbahet këtë verë në Gjermani.

Tifozët do të kenë mundësinë të dëgjojnë këngën e performuar live nga artistët gjatë ceremonisë së mbylljes, e cila do të zhvillohet para finales në Olympiastadion Berlin më 14 Korrik. Përveç kësaj, MEDUZA ka krijuar një përvojë të plotë auditive, një seri kompozimesh të frymëzuara nga himni për të pasuruar sekuenca televizive, muzikën e hyrjes për ekipet që hyjnë në fushë dhe momente kyçe si prezantimi i trofeut.

UEFA ka nisur gjithashtu një fushatë të re sociale në media me hashtagun #LightYourFire, e cila është frymëzuar nga kënga dhe do t’u japë tifozëve mundësinë të fitojnë bileta për finalen e UEFA EURO 2024. Kjo fushatë është një ftesë për tifozët në të gjithë botën të bashkohen në këtë udhëtim emocionues drejt Kampionatit Evropian.

Drejtori i turneut të UEFA EURO 2024, Philipp Lahm, ka theksuar se si futbolli dhe muzika kanë fuqinë të bashkojnë njerëzit. Ai shpreson që “FIRE” do të jetë një këngë që do të mbartë sportin e bukur dhe muzikën përmes verës, duke festuar diversitetin e Europës dhe duke forcuar ndjenjën e bashkimit.

Në përfundim, “FIRE” është më shumë se një këngë; ajo është një simbol i unitetit dhe pasionit që ndajmë për futbollin dhe muzikën. Me këtë himn të ri, UEFA EURO 2024 është gati të ndezë flakën e entuziazmit dhe të sjellë një verë të paharrueshme futbolli për tifozët në të gjithë botën.

Foto marre nga Google Images

By Editor