Në një lëvizje të papritur, Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) ka bërë një ndryshim të rëndësishëm në mënyrën se si do të gjykohet finalja e madhe e Final 4 të kampionatit “Abissnet Superiore”. Vendimi për të sjellë arbitra të huaj për të drejtuar ndeshjen finale është pritur me reagime të ndryshme nga komuniteti i futbollit shqiptar.

Anthony Taylor, një arbitër anglez me një karrierë të gjatë dhe të pasur në botën e futbollit, do të jetë ai që do të mbajë fijet e lojës në duart e tij. Taylor, i cili ka qenë pjesë e ndeshjeve të nivelit të lartë si në Premier League, UEFA Champions League, UEFA Europa League dhe të tjera, pritet të sjellë një nivel profesionalizmi dhe përvoje në këtë event të rëndësishëm.

Ky vendim vjen si pjesë e përpjekjeve të FSHF-së për të rritur cilësinë e futbollit shqiptar dhe për të garantuar një drejtësi të paanshme në ndeshjet vendimtare. Duke pasur parasysh rëndësinë e Final 4 si një risi në kampionatin “Abissnet Superiore”, është theksuar nevoja për një gjykim të drejtë dhe të paanshëm, që mund të arrihet më mirë me një ekip gjyqtarësh të paangazhuar në futbollin shqiptar.

Megjithëse ende nuk dihet nga cilat vende do të vijnë arbitrat e gjysmëfinaleve që do të luhen më 17 dhe 19 maj, spekulohet se ata gjithashtu do të jenë të huaj.

Ndërsa disa kanë mirëpritur këtë ndryshim si një hap përpara në profesionalizmin e futbollit shqiptar, të tjerë kanë shprehur zhgënjim për mungesën e besimit në arbitrat vendas. Kjo lëvizje ka nxitur diskutime mbi rolin e arbitrit dhe rëndësinë e përvojës ndërkombëtare në ndeshjet e rëndësishme.

Tabloidi anglez “The Sun” ka shkruar për zgjedhjen e arbitrit anglez Anthony Taylor për të gjykuar finalen e titullit në Shqipëri më 26 maj. Tifozët janë habitur nga ky vendim, pasi Taylor drejton takime të nivelit të lartë në Premier Ligë, Champions apo Europa League.

Katër ekipet që do të luajnë në këtë fazë janë:

1. Egnatia– e cila mbylli sezonin e rregullt në vendin e parë.

2. Partizani– i cili u rendit i dyti.

3. Vllaznia – e cila doli e treta në fund të sezonit të rregullt.

4. Skënderbeu– i cili përfiton vendin e katërt.

Këto skuadra do të përballen në ndeshjet e “Final 4”, ku do të shpallet edhe skuadra kampione e sezonit futbollistik 2023-2024. Ndeshjet do të zhvillohen në stadiumin “Air Albania” nga data 17 deri më 26 maj. Gjysmëfinalja e parë mes Partizanit dhe Skënderbeut do të luhet më 17 maj, ndërsa gjysmëfinalja tjetër mes Egnatias dhe Vllaznisë më 19 maj. Finalja për vendin e tretë dhe të katërt është programuar për më 24 maj, ndërsa finalja e madhe për titullin kampion më 26 maj. Ekipi kampion i “Abissnet Superiore” do të përfaqësojë Shqipërinë në raundin para-eliminator të UEFA Champions League.

Me sytë e të gjithëve të kthyer nga finalja e madhe më 26 maj, pritet të shihet se si do të ndikojë ky vendim në rrjedhën e lojës dhe në perceptimin e publikut ndaj drejtësisë në futboll. A do të sjellë ky vendim një standard të ri në gjykimin e futbollit shqiptar? Vetëm koha do të tregojë. ⚽ 🏆

Foto marre nga Google Images

By Editor