Finalet e Ligës së Kampionëve 2024 do të jenë një spektakël i vërtetë për tifozët e futbollit. Këtë vit, do të kemi një përballje emocionuese midis dy ekipesh: Real Madrid dhe Borussia Dortmund. Të dyja ekipet janë të talentuara, por ndryshojnë në historinë e tyre dhe përvojën në këtë kompeticion.

Në një ndeshje emocionuese, Real Madrid arriti të kualifikohet për në finale të Ligës së Kampionëve të UEFA-s. Ata fituan ndaj Bayern Munich me rezultatin 2-1 në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales. Ky sukses i madh i Real Madridit i çon ata në një tjetër sfidë të madhe, ku do të përballen me Borussia Dortmund në finale.

Real Madrid është një nga klubet më të suksesshme në historinë e futbollit. Ata kanë fituar Ligën e Kampionëve të UEFA-s 14 herë, një rekord që nuk ka rival. Në vitin 2022, ata fituan këtë titull pas një ndeshje të vështirë ndaj Liverpoolit, ku fituan me rezultatin 1-0.

Rivaliteti me Borussia Dortmund

Borussia Dortmund është një kundërshtar i fortë për Real Madrid. Ata janë një ekip i talentuar dhe kanë fituar Ligën e Kampionëve një herë në vitin 1996/97. Dortmundi ka treguar performancë të shkëlqyer gjatë këtij sezoni, duke arritur në finale pasi eliminuan Atlético de Madrid dhe Paris Saint-Germain. Julian Brandt është një nga lojtarët kyç të Dortmundit, ndërsa trajneri Edin Terzić ka udhëhequr ekipin drejt suksesit.

Finalja mes Real Madridit dhe Borussia Dortmundit do të jetë një spektakël i vërtetë. Tifozët presin një ndeshje emocionuese, me shumë gola dhe aksione të bukura. Në fund, vetëm njëra prej këtyre ekipeve do të ngjitet në krye të Europës, dhe kjo do të jetë një moment i paharrueshëm për lojtarët dhe tifozët e fituesit.

Finalet do të zhvillohen te shtunën, 1 qershor 2024. Finalet do të mbahen në Stadiumin Wembley në Londër. Kjo është hera e parë që Anglia ka strehuar këtë ngjarje që nga viti 2013, kur po ashtu u zhvillua në Wembley. Atëherë, Borussia Dortmund u mund nga Bayern Munich me rezultatin 2-1, me një gol të shënuar në minutën e 89-të nga Arjen Robben.

Ora e nisjes:

– USA/Kanada: 3:00 pasdite ET / 12:00 pasdite PT

– Mbretëria e Bashkuar: 8:00 pasdite BST

– Australia: 5:00 në mëngjes AEST / 3:00 në mëngjes AWST

Si ta shikoni finalet:

– USA: Televizioni CBS dhe platforma Paramount+ ofrojnë transmetimin e drejtpërdrejtë të finales në SHBA.

– Mbretëria e Bashkuar: Mund ta ndiqni në TNT Sports 1 dhe discovery+.

Të gjithë jemi të kënaqur që kemi mundësinë të shohim një finale të tillë, dhe presim me padurim momentin kur do të kemi kampionin e ri të Ligës së Kampionëve. Secili le të mbështese ekipin e tij dhe të shijojmë këtë spektakël të madh! 🏆⚽🔥

By Editor