Në një sulm të tmerrshëm ndaj paqes dhe muzikës, Bashkia e Crocus në Moskë u bë vendi i një sulmi shkatërrues. Në atë që filloi si një mbrëmje argëtimi, tmerri u shpalos, duke lënë një qytet dhe botën në tronditje.

**Incidenti**

Te premten rreth orës 20:00 me orën lokale, pjesëmarrësit e koncertit u zhytën në kaos ndërsa persona të armatosur, të veshur me kamuflazh, hynë në vend. Sulmuesit lëshuan një breshëri të shtëna me armë, të ndjekur nga një shpërthim që i vuri flakën ndërtesës. Sulmi ka marrë jetën e mbi 60 individëve, me më shumë se 100 të lënduar.

Shërbimet e urgjencës u përgjigjën me shpejtësi, me reaguesit e parë që dolën në skenën e rrezikshme për të ndihmuar të plagosurit. Ndërsa zjarri shpërtheu, çatia e sallës ikonike të koncerteve u dorëzua, duke u shembur nën nxehtësinë e fortë.

Autoritetet po e trajtojnë incidentin si një sulm terrorist. Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) po udhëheq një hetim rigoroz për të zbuluar motivet e këtij akti dhune. Raportet e hershme sugjerojnë se Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë, duke komplikuar më tej implikimet ndërkombëtare të sulmit. Sigurisht, marrja e përgjegjësisë nga ISIS për sulmin në Moskë është një zhvillim i rëndësishëm në hetim.

**Pretendimi i ISIS për përgjegjësi**

Shteti Islamik, konkretisht dega ISIS-Khorasan, ka marrë përgjegjësinë për sulmin tragjik në Sallën e Bashkisë Crocus të Moskës. Ky pretendim është bërë përmes kanaleve të tyre dhe është konfirmuar nga zyrtarët amerikanë. ISIS-K, i njohur për brutalitetin e tij ekstrem, ka qenë aktiv në Rusi dhe ka kundërshtuar presidentin rus Vladimir Putin vitet e fundit.

Motivimet për sulmin duket se i kanë rrënjët në pikëpamjen e ISIS-K për rolin e Rusisë në konfliktet globale. Ata akuzojnë Rusinë se ka gjak mysliman në duart e saj, duke iu referuar ndërhyrjeve të Moskës në Afganistan, Çeçeni dhe Siri. Grupi ka qenë i fiksuar me Rusinë për dy vitet e fundit, duke kritikuar shpesh Putinin në propagandën e tij.

** Implikimet e sulmit **

Sulmi përfaqëson një përshkallëzim dramatik në operacionet e ISIS-K, duke sugjeruar një rritje të mundshme të aftësive të grupit për të goditur jashtë territorit të tij të zakonshëm. Ai gjithashtu ngre shqetësime në lidhje me aftësinë e grupit për të planifikuar dhe ekzekutuar sulme të tilla me pak ose aspak paralajmërim.

**Përgjigje Ndërkombëtare**

Komuniteti ndërkombëtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara, e ka pranuar pretendimin dhe ka të ngjarë të rivlerësojë nivelin e kërcënimit të paraqitur nga ISIS-K. Incidenti ka nxitur diskutime mbi masat e sigurisë dhe strategjitë kundër terrorizmit për të parandaluar sulmet e ardhshme.

Ndërsa qyteti i Moskës po përballet me këtë tragjedi, komuniteti global qëndron në solidaritet. Udhëheqësit në mbarë botën kanë shprehur ngushëllimet e tyre dhe kanë dënuar dhunën e pakuptimtë. Incidenti ka rindezur debatet mbi sigurinë, ekstremizmin dhe masat e nevojshme për të parandaluar mizori të tilla në të ardhmen.

Përballë terrorit, popullit të Moskës dhe më gjerë u kërkohet të bashkohen. Është një kohë për reflektim, dhembshuri dhe një angazhim të ripërtërirë për paqen. Bota shikon dhe vajton me Rusinë, duke shpresuar për shërim dhe drejtësi në vazhdën e kësaj fatkeqësie.

Foto marrre nga Google Images

By Editor