Në një zbulim që ka prekur zemrat në mbarë botën, Catherine, Princesha e Uellsit, e njohur me dashuri si Kate, ka njoftuar se po i nënshtrohet kimioterapisë për kancerin. Lajmi, i konfirmuar nga Kensington Palace, ka sjellë një mbështetje të madhe për Princeshën dhe familjen e saj.

Diagnoza erdhi si një “shok i madh” për Princeshën dhe të dashurit e saj, pas asaj që fillimisht u besua të ishte një gjendje abdominale jo kanceroze. Pasi iu nënshtrua një operacioni të madh në janar, testet e mëtejshme zbuluan praninë e kancerit, duke nxitur ekipin mjekësor të këshillonte një kurs kimioterapie parandaluese.

Princesha ka shprehur vendosmërinë e saj për të përballuar këtë sfidë kokë më kokë, duke u fokusuar në shërimin në mendje, trup dhe shpirt. Ajo ka qenë e sinqertë për dhimbjen emocionale qe shkaktoi diagnoza, jo vetëm për veten, por edhe për familjen e saj, duke përfshirë burrin e saj, Princin William, dhe fëmijët e tyre të vegjël, George, Charlotte dhe Louis.

Në një video-mesazh të përzemërt, Princesha ndau udhëtimin e saj, duke theksuar rëndësinë e privatësisë dhe hapësirës për familjen e saj teksa i nënshtrohet trajtimit. Ajo gjithashtu u zgjerua ne mendimet e saj për të tjerët të prekur nga kanceri, duke ofruar fjalë shprese dhe solidariteti.

Ndërsa Princesha tërhiqet nga detyrat publike për t’i dhënë përparësi shëndetit të saj, mbështetja nga figurat publike dhe dashamirës në mbarë botën vazhdon të rritet. Kjo përfshin mesazhe nga kryeministri Rishi Sunak, Mbreti Charles, Princi Harry dhe Meghan, dhe shumë të tjerë, duke pasqyruar admirimin dhe shqetësimin e përhapur për Princeshën gjatë kësaj kohe sfiduese.

Familja mbretërore ka kërkuar privatësi teksa kalonte në këtë provë personale, por hapja dhe qëndrueshmëria e Princeshës kanë frymëzuar shumë njerëz. Guximi i Princeshës për të ndarë publikisht historinë e saj padyshim që ka rritur ndërgjegjësimin dhe ka ofruar ngushëllim për shumë njerëz. Mesazhi i saj i shpresës shërben si një fener për ata që përballen me beteja të ngjashme, duke u kujtuar atyre se nuk janë vetëm në luftën e tyre kundër kancerit.

Ky është citimi nga fjalimi i Princeshës së Uellsit sot:

“Doja të përfitoja nga ky rast për t’ju falënderuar, personalisht, për të gjitha mesazhet e mrekullueshme të mbështetjes dhe për mirëkuptimin tuaj ndërkohë që po shërohesha nga operacioni. Kanë qenë dy muaj tepër të vështirë për të gjithë familjen tonë, por unë” kam pasur një ekip fantastik mjekësor që është kujdesur shumë për mua, për të cilin jam shumë mirënjohës. Në janar, unë iu nënshtrova një operacioni të madh abdominal në Londër dhe në atë kohë mendohej se gjendja ime ishte jo kanceroze. Megjithatë, testet pas operacionit zbuluan se kanceri ishte prezent. Prandaj ekipi im mjekësor më këshilloi që të bëja një kurs të kimioterapisë parandaluese dhe tani jam në fazat e hershme të atij trajtimi. Kjo sigurisht që erdhi si një tronditje e madhe, dhe William dhe unë kemi bërë gjithçka që mundemi për ta përpunuar dhe menaxhuar këtë privatisht për hir të familjes sonë të re. Siç mund ta imagjinoni, kjo ka marrë kohë. Më është dashur kohë të shërohem nga një operacion i madh në mënyrë që të filloj trajtimin tim. Por, më e rëndësishmja, na është dashur kohë për t’u shpjeguar gjithçka George, Charlotte dhe Louis në një mënyrë që është e përshtatshme për ta dhe për t’i siguruar ata se do të jem mirë. Siç u kam thënë atyre; Jam mirë dhe bëhem më e fortë çdo ditë duke u fokusuar në gjërat që do të më ndihmojnë të shërohem; në mendjen, trupin dhe shpirtin tim. Duke pasur William pranë meje është gjithashtu një burim i madh ngushëllimi dhe sigurie. Siç është dashuria, mbështetja dhe mirësia që është treguar nga shumë prej jush. Do të thotë shumë për ne të dy. Shpresojmë se do ta kuptoni se si familje, tani kemi nevojë për pak kohë, hapësirë dhe privatësi derisa të përfundoj trajtimin tim. Puna ime më ka sjellë gjithmonë një ndjenjë të thellë gëzimi dhe mezi pres të kthehem kur të jem në gjendje, por tani për tani duhet të përqendrohem në një rikuperim të plotë. Në këtë kohë po mendoj edhe për të gjithë ata që u është prekur jeta nga kanceri. Për të gjithë ata që përballen me këtë sëmundje, në çfarëdo forme qoftë, ju lutemi mos e humbni besimin apo shpresën. Ju nuk jeni vetëm.”

Foto marre nga Google Images

By Editor