Në një ditë të mbushur me stuhitë e ashpra, një komunitet në Livonia, Michigan, u trondit nga një ngjarje e rëndë. Një fëmijë 2-vjeçar humbi jetën pasi një pemë ra mbi shtëpinë e tij gjatë një tornadoje që preku zonën më 5 qershor 2024.

Sipas raporteve të fundit, tornadoja, e cila u konfirmua të ishte një EF1 me erëra prej 90 milje në orë, shkaktoi dëme të konsiderueshme. Në veçanti, një pemë masive u rrëzua dhe përfundoi në dhomën e gjumit të shtëpisë, ku ndodheshin fëmija dhe nëna e tij.

Ekipet e zjarrfikësve dhe shpëtimit u përpoqën me përpikmëri për të hequr peshën e pemës dhe për të shpëtuar viktimat. Pavarësisht përpjekjeve të tyre heroike, fëmija u shpall i vdekur në vendngjarje, ndërsa nëna u dërgua në spital në gjendje kritike.

“Rreth një duzinë sharra elektrike me zinxhir dhe 25 zjarrfikës duke e prerë pemën në copa derisa ne të mund të heqim mjaftueshëm peshën që të mund t’i heqim trungjet masive nga ai dhe ta heqim nga shtrati,” tha Shefi i Departamentit të Zjarrfikësve të Livonias, Robert Jennison.

Një foshnje 2-javëshe, e cila gjendej në një dhomë tjetër që nuk u prek nga pemë e rënë, u mor nga zjarrfikësit dhe u dërgua në spital me gjyshen e tij.

Ky incident i tmerrshëm ka lënë një plagë të thellë në zemrat e banorëve të Livonias dhe ka ngritur pyetje mbi përgatitjet dhe paralajmërimet për stuhitë e papritura. Komuniteti tani është i bashkuar në zi dhe në përkrahje të familjes së prekur nga kjo tragjedi.

Ndërsa autoritetet vazhdojnë të pastrojnë dhe të riparojnë pasojat e stuhisë, një mesazh i qartë mbetet: natyra mund të jetë e paparashikueshme dhe e fuqishme, dhe është jetike që të jemi sa më të përgatitur për çdo eventualitet.

Foto nga Google Images

By Editor