Në një industri muzikore që vazhdimisht po ndryshon, Dua Lipa ka arritur të bëjë diçka që asnjë artiste femër nuk e ka bërë më parë. Me këngën e saj “Levitating” që sapo ka tejkaluar 2 miliardë transmetime në Spotify, ajo është bërë artistja e parë femër që ka pese këngë që kanë arritur këtë numër të lartë transmetimesh.

Këngët e saj që kanë arritur këtë sukses përfshijnë “Don’t Start Now” me 2,512,405,872 transmetime, “Cold Heart (Pnau remix)” nga Elton John dhe Dua Lipa ka arritur 2,306,918,375 transmetime, “One Kiss” me 2,075,920,299 transmetime, “New Rules” me 2,035,524,550 transmetime, dhe tani “Levitating”, e cila së fundmi iu bashkua këtij klubi ekskluziv. Kjo arritje e jashtëzakonshme e vendos atë në një pozicion të veçantë në historinë e muzikës, duke e bërë një ndër artistet më të dëgjuara në botë.

Dua Lipa, e lindur në Londër nga prindër shqiptarë, filloi të këndojë që në moshë të re dhe postoi mbulimet e saj në YouTube. Kënga e saj e parë që u bë hit ndërkombëtar ishte “New Rules”, e cila e bëri atë një sensacion global. E njohur për zërin e saj të veçantë dhe muzikën që përmban ndikime nga epoka të ndryshme, përfshirë disko të viteve 1970, pop të viteve 1980 dhe muzikë klubi të viteve 1990, Lipa ka fituar shumë çmime dhe vlerësime, duke përfshirë disa Grammy Awards.

Ndërsa vazhdon të lëvizë përpara në karrierën e saj, Dua Lipa ka treguar se është një forcë dominuese në industrinë e muzikës. Me këtë arritje të fundit, ajo jo vetëm që ka vendosur një standard të ri për artistet femra, por edhe ka lënë një gjurmë të pashlyeshme në botën e muzikës.

Foto nga Google Images

By Editor