Një tërmet goditi sot Turqinë qendrore, sipas një raporti të Institutit Europian Sizmologjik Mesdhetar (EMSC).

Një tërmet mesatarisht i fortë goditi sot Turqinë qendrore, duke shkaktuar dëme në disa ndërtesa. Fatmirësisht, nuk ka pasur raportime të menjëhershme për vdekje apo lëndime serioze. Tërmeti, me magnitudë 5.6 balle goditi qytetin Sulusaray, i vendosur në provincën Tokat, afërsisht 450 kilometra (280 milje) në lindje të kryeqytetit, Ankara. Është ndjerë edhe në provincat fqinje, duke përfshirë Yozgat, ku një ndërtesë dykatëshe u shemb. Në fshatin Bugdayli, afër Sulusaray-it, u dëmtuan disa shtëpi dhe hambare prej balte dhe druri. Më herët gjatë ditës, Sulusaray përjetoi dy tërmete të tjera, me magnitudë 4.7 dhe magnitudë 4.1. Banorët e përshkruan lëkundjen e ndërtesave si një djep, duke bërë që shumë të evakuojnë shtëpitë e tyre.

Gjithashtu nje termet u regjistrua edhe ne Turhal. Epiqendra e tërmetit me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter ishte 19 kilometra në verilindje të qytetit Turhal. Ky qytet ka një popullsi prej rreth 110,000 banorësh. Thellësia e tërmetit ishte 8 kilometra.

Turqia shtrihet në linjat e thyerjes aktive, duke i bërë tërmetet të shpeshta në rajon. 🌍🌏🌎

By Editor