Në një kthesë emocionuese, është gjetur i sigurt djali 3-vjeçar i zhdukur nga Durrësi i Shqipërisë. Gjyshja e fëmijës, Bahrije Gjuni, e ktheu nipin ne policine e Durresit. Me neither fund pas nje jave femija u bashkua me nënën e tij, Ile Gjuni, duke i dhënë fund kërkimit njëjavor që pushtoi kombin.

Drama familjare, e cila nisi pas vdekjes tragjike të babait të fëmijës, përfshiu një konflikt të ashpër mes palës amtare dhe atërore. Kërkesa e gjyshërve për kujdestarinë nuk u mbështet me ligj, duke çuar në rrëmbimin e dyshuar.

Ndërsa komuniteti merr frymë kolektive lehtësimi, fokusi tani zhvendoset te shërimi. Djali i ri është kthyer në krahët e nënës së tij dhe autoritetet po hetojnë rrethanat e zhdukjes së tij.

Policia eshte ne ndjekje te gjyshes Bahrije Gjuni, ndersa per këtë ngjarje është arrestuar bashkëshorti i saj Rexhep Gjuni dhe vëllain i saj. Te premten gjykata për të dy caktoi masën e sigurisë “arrest me burg”.

Pas arrestimit, Rexhep Gjuni, ka treguar rrethanat, të cilat sipas tij e kishin detyruar të ndërmerrnin një akt të tillë. Ai theksoi mes tjerash se nusja e djalit i kishte kërcënuar se do merrte djalin dhe do largohej jashtë vendit.

“Me humbjen e djalit tonë në aksident, nipi zinte vendin e të dyve: edhe të tijën si nip po nëpërmjet pranisë së tij shohim edhe djalin tonë që s’jeton më. Me nusen nisen debatet që ditët e para që na vdiq djali. Donte të ikte në shtëpinë e prindërve të saj, pa mbush as 40 ditë që bashkëshorti i kishte vdekur. Edhe me pas kemi pasur kontradikta për të marrë djalin (nipin) pasi nuk donte qe ne ta takonim. Pastaj na e lejonte ta takonim shume rrallë. Kur kërkonim qe ta merrnim në shtëpi që ta mbanim pak orë të çmalleshim, na thoshte merreni edhe këtë radhë se s’keni për ta parë më pasi do ta marrë e do iki jashtë shtetit të vazhdojmë jetën tonë. Ajo mund të vazhdojë jetën e saj se nuk ka të drejtë ta ndalojë askush, por nuk ka të drejtë të na mohojë faktin për të takuar nipin. Nga frika se nuk do ta shikonim me nipin, u organizuam ta merrnim dhe ta mbanim vete. Kemi marrë parasysh gjithçka.  Nuk tregoj ku ndodhet djali. Me bëni çfarë të doni”, tha ai.

Tani per tani e rendesishme eshte qe femija u bashkua me nenen e tij. Le të sjellë ngushëllim ky ribashkim për të gjithë ata që janë prekur nga kjo sprovë emocionale.

By Editor