Nga sot, më 9 korrik 2024, Kombëtarja Shqiptare e Futbollit është zyrtarisht pa trajner. Kontrata e trajnerit brazilian Sylvinho ka përfunduar dhe nuk është rinovuar, duke lënë ekipin kombëtar në kërkim të një udhëheqësi të ri.

Sylvinho, i cili mori drejtimin e Kombëtares Shqiptare në janar 2023, kishte një kontratë 18-mujore që përfundoi me eliminimin e Shqipërisë nga kualifikimet për Euro 2024. Gjatë periudhës së tij si trajner, ai arriti të sjellë disa ndryshime pozitive në ekip, por nuk arriti të çojë Shqipërinë në finalet e Euro 2024.

Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) dhe Sylvinho nuk arritën një marrëveshje për rinovimin e kontratës, megjithëse bisedimet për një kontratë të re dyvjeçare ishin në tavolinë që nga janari. Sylvinho vendosi të fokusohej në përgatitjet për Evropianin, duke shtyrë bisedimet për rinovimin, të cilat tani duket se nuk do të ndodhin.

Në një deklaratë të fundit, Sylvinho shprehu mirënjohjen e tij për mundësinë që iu dha për të drejtuar Kombëtaren Shqiptare dhe falënderoi lojtarët dhe stafin për bashkëpunimin e tyre. Ai gjithashtu theksoi se do të vazhdojë të mbështesë ekipin në të ardhmen.

Federata Shqiptare e Futbollit tani është në kërkim të një trajneri të ri që do të udhëheqë ekipin në sfidat e ardhshme. Emrat e mundshëm për këtë pozicion ende nuk janë bërë publikë, por pritet që FSHF të marrë një vendim së shpejti.

Foto nga Google Images

By Editor