Komuniteti i boksit dhe tifozët në mbarë botën janë në zi për humbjen e Besar Nimanit, një ish-kampion boksi i cili u qëllua dhe u vra tragjikisht në Bielefeld të Gjermanisë. Nimani, i cili ishte 38 vjeç, u zu në pritë jashtë një restoranti mbrëmjen e së shtunës, 9 mars 2024, dhe pësoi plagë të shumta me armë zjarri në gjoks. Vdekja e tij e parakohshme ka tronditur botën e sportit, duke nxjerrë në pah rreziqet me të cilat mund të përballen sportistët edhe jashtë ringut.

Nimani, i lindur në Kosovë, e kishte bërë Gjermaninë shtëpinë e tij që nga viti 1997 dhe ishte i mirënjohur në qarqet e boksit për rekordin e tij mbresëlënës dhe titullin evropian të IBF në peshën super të lehtë që dikur e mbante. Karriera e tij, me një rekord 26-1 me 22 nokaut, ishte një dëshmi e aftësisë dhe vendosmërisë së tij në këtë sport. Lufta e fundit e Nimanit u zhvillua në dhjetor 2019, ku ai siguroi një fitore me TKO, duke shënuar një fund triumfues të rrugëtimit të tij profesional në boks.

Ceremonia e varrimit të Besar Nimanit u mbajt sot në Gjermani, ku familjarë, miq dhe fansa ishin mbledhur për të nderuar një njeri që ishte jo vetëm kampion në ring, por edhe një figurë e dashur në komunitetin e tij. Ceremonia ku moren pjese me shume se nje mije veta ishte e zymte, me shumë njerëz ende të tronditur nga lajmi për vdekjen e tij.

Për ngjarjen e rëndë, policia gjermane ka identifikuar dhe shpallur në kërkim dy persona.

Ndërsa hetimet për vdekjen e tij vazhdojnë, bota e boksit qëndron e bashkuar në nderimin e kujtimit të Besar Nimanit.

By Editor