Sic ju kemi njoftuar te shtunen. nje ngjarje e rëndë ka ndodhur në Brooklands Plaza Splash Pad në Rochester Hills, ku një sulmues i armatosur hap zjarr ndaj familjeve që po shijonin një ditë të ngrohtë verore. Si rezultat, nëntë persona janë plagosur, disa në gjendje kritike. Ngjarja ndodhi rreth orës 5:11 PM të shtunën.

Sulmuesi, i identifikuar si Michael William Nash, 42 vjeç, dyshohet se ka qëlluar 28 herë ndaj viktimave, duke përfshirë fëmijë, para se të largohet nga vendngjarja. Ai më vonë u gjet i vdekur në një shtëpi në Shelby Township, nga një plagë e shkaktuar vetë.

Viktimat përfshijnë një djalë 8-vjeçar në gjendje kritike me plagë në kokë dhe një djalë 4-vjeçar në gjendje të qëndrueshme me plagë në kofshë. Një grua 39-vjeçare, e plagosur në bark dhe këmbë, gjithashtu është në gjendje kritike. Të tre janë anëtarë të së njëjtës familje.

Hetimet për motivin e sulmit dhe më shumë detaje rreth ngjarjes vazhdojnë. Ky akt i dhunshëm ka lënë një shenjë të thellë në komunitetin dhe ka ngritur pyetje serioze rreth sigurisë publike dhe shëndetit mendor.

Komuniteti në Rochester Hills është tronditur nga kjo tragjedi dhe po përpiqet të gjejë mënyra për të mbështetur njëri-tjetrin në këtë kohë të vështirë. Reagimi i menjëhershëm ka qenë një përgjigje e fortë e solidaritetit dhe mbështetjes së ndërsjellë. Njerëzit po organizojnë vigjilje dhe mbledhje për të nderuar viktimat dhe për të shprehur bashkëndjenjë.

Policia dhe zyrtarët lokalë kanë qenë të shpejtë në reagimin e tyre, duke siguruar mbështetje dhe duke hetuar ngjarjen me kujdes. Ka pasur gjithashtu një përqendrim në nevojën për të adresuar çështjet e shëndetit mendor dhe sigurisë publike, si dhe thirrje për veprime për të parandaluar akte të tilla të dhunës në të ardhmen.

Në rrjetet sociale, komuniteti po shpreh ngushëllimet dhe mbështetjen e tyre për familjet e prekura dhe po bëjnë thirrje për ndihmë dhe donacione për të ndihmuar ata që janë prekur drejtpërdrejt nga kjo ngjarje e tmerrshme. Kjo tragjedi ka bashkuar njerëzit në një shpirt të përbashkët të kujdesit dhe ndihmës, duke treguar forcën dhe rezistencën e komunitetit në kohë krize.

Foto nga Google Images

By Editor