TIRANË, SHQIPËRI – Pas një periudhe të gjatë përgatitore dhe ndeshjeve miqësore, Shqipëria ka zyrtarizuar listën e saj për Kampionatin Evropian të vitit 2024. Trajneri i njohur brazilian, Silvinjo, ka bërë vetëm një ndryshim nga grupi preliminar, duke lënë jashtë portierin e Eintracht Frankfurt, Simon Simoni.

Përgatitjet dhe Vendimet e Vështira

Ekipi kombëtar shqiptar ka kaluar fazën përgatitore në Austri, ku trajneri Silvinjo ftoi 27 lojtarë – një më shumë se numri i lejuar për të shkuar në Europian. Dilema e madhe për trajnerin ishte në rolin e portierit, ku ai kishte ftuar katër futbollistë për tre vende të disponueshme.

Lista Zyrtare e Lojtarëve

Lista përfundimtare e lojtarëve që do të përfaqësojnë Shqipërinë në Euro 2024 është si më poshtë:

Portierë: Etrit Berisha, Thomas Strakosha, Elhan Kastrati

Mbrojtës: Berat Gjimshiti, Elseid Hysaj, Ivan Balliu, Ardian Ismajli, Arlind Ajeti, Naser Aliji, Mario Mitaj, Enea Mihaj, Marash Kumbulla

Mesfushorë: Amir Abrashi, Kristjan Asllani, Nedim Bajrami, Medon Berisha, Klaus Gjasula, Qazim Laçi, Ernest Muçi, Ylber Ramadani.

Sulmues: Jasir Asani, Armando Broja, Mirlind Daku, Arbër Hoxha, Rey Manaj dhe Taulant Seferi.

Roli dhe Përkushtimi i Simonit

Edhe pse nuk është pjesë e listës për të luajtur, Simon Simoni do të qëndrojë me ekipin gjatë stërvitjeve në kampin bazë në Gjermani dhe do të udhëtojë me skuadrën drejt Dortmundit. Ai do të mbetet një pjesë e rëndësishme e ekipit, duke ofruar mbështetjen e tij morale dhe përvojën në mbështetje të kuqezinjve..

Ndeshja e Parë dhe Pritshmëritë

Kombëtarja kuqezi do të ketë bazën e saj në një qendër stërvitore në Dortmund, ku do të luhet edhe ndeshja e parë kundër Italisë më 15 Qershor. Të gjitha sytë janë tashmë të drejtuar nga lojtarët e zgjedhur, të cilët pritet të japin maksimumin në këtë turne të rëndësishëm.🇦🇱⚽️

By Editor