Kombëtarja shqiptare ka përpara një sfidë të madhe në Euro 2024, ku do të përballet me ekipe të forta në Grupin B si Spanja, Italia dhe Kroacia. Megjithatë, shpresat për të kaluar grupin nuk janë të humbura.

Ja si mund të kalojë Shqipëria grupin përmes vendit të tretë:

Formati i Kampionatit:

Euro 2024 vijon formatin e njohur ku 24 ekipe janë ndarë në gjashtë grupe. Dy ekipet e para nga secili grup do të kalojnë direkt në fazën tjetër, ndërsa katër vendet e treta më të mira do të sigurojnë gjithashtu një vend në fazën e eliminimit direkt.

Shanset e Shqipërisë:

Për të qenë një nga katër ekipet e treta më të mira, Shqipëria do të duhet të marrë rezultate pozitive, veçanërisht një fitore që mund të sigurojë tre pikë të çmuara. Nëse Shqipëria arrin të fitojë një ndeshje dhe të mbledhë pikë në ndonjë tjetër, shanset për të kaluar rriten ndjeshëm.

Strategjia e Lojës:

Ekipi i drejtuar nga trajneri Sylvinho duhet të tregojë një lojë të disiplinuar dhe të fokusuar, duke shfrytëzuar çdo mundësi për të shënuar dhe duke mbrojtur me vendosmëri. Lojtarët kyç si kapiteni Gjimshiti do të jenë vendimtarë në arritjen e këtij objektivi.

Ndërsa grupi është i vështirë, shpresa për të kaluar ekziston. Një kombinim i rezultateve pozitive dhe një strategji e qartë mund të çojë Shqipërinë në fazën e eliminimit direkt të Euro 2024 përmes vendit të tretë.

Kampionati Evropian pritet të nisë më 14 qershor dhe ndeshja e pare e Shqiperise do te jete më 15 korrik. Tifozët shqiptarë janë të gatshëm të mbështesin “Shqiponjat” në këtë udhëtim emocionues.🇦🇱🦅🇦🇱

By Editor