Kampionati Evropian i Boksit ka qenë gjithmonë një platformë për luftëtarët më të mirë të kontinentit për të shfaqur aftësitë e tyre, dhe ky vit nuk ishte përjashtim. Ndër interpretuesit e spikatur ishte Alban Beqiri, një emër që është bërë sinonim i vendosmërisë dhe shkathtësisë në ringun e boksit.

I lindur më 28 qershor 1994 në Pukë të Shqipërisë së Veriut, Beqiri prej disa kohësh është një figurë e spikatur në botën e boksit. Rrugëtimi i tij drejt majës është shënuar nga një seri paraqitjesh mbresëlënëse, duke kulmuar në ndeshjet e tij të fundit në Kampionatin Elitar EUBC për meshkuj dhe femra 2024 të mbajtur në Beograd, Serbi.

Paraqitja e Beqirit në kampionat nuk ishte aspak e jashtëzakonshme. Në raundin e 32-të të turneut, ai u përball me Marcel Nistreanu, një kundërshtar i frikshëm nga Rumania. Ndeshja ishte intensive, me të dy boksierët që shfaqën aftësitë e tyre. Megjithatë, ishte stili strategjik i luftimit dhe ndjekja e pamëshirshme e Beqirit që i dhanë atij një fitore me vendim të ndarë pas tre raundeve rraskapitëse.

Kjo fitore hapi terrenin për sfidën e radhës të Beqirit në çerekfinale, ku ai ishte planifikuar të ndeshej me Tugrulhan Erdemir nga Turqia. Pritshmëria për këtë ndeshje ishte e madhe, pasi të dy luftëtarët kishin treguar aftësi të jashtëzakonshme në ndeshjet e tyre të mëparshme. Ndërsa ky duel e fuste në zonën e medaljeve fituesin. Ndonëse provoi të jepte më të mirën, Beqiri nuk ia doli, pasi triumfi shkoi për turkun.

Ngritja e Beqirit në skenën evropiane të boksit nuk ka qenë pa sfida. Fitimi i tij me medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të Boksit AIBA 2021 në kategorinë e lehtë të peshave të mesme ishte një dëshmi e aftësisë dhe potencialit të tij. Që atëherë, ai ka vazhduar të ndërtojë mbi sukseset e tij, me sytë e tij të vendosur drejt titullit të Kampionatit Evropian.

Ndërsa Beqiri vazhdon të luftojë në turne, tifozët dhe analistët po e shikojnë nga afër. Kombinimi i tij i aftësive teknike, të menduarit strategjik dhe vendosmërisë së plotë e bën atë një kundërshtar të frikshëm në ring. Beqiri me çdo ndeshje nuk lufton vetëm për fitore, por edhe për krenarinë e vendit të tij, Shqipërisë.

Kampionati Evropian i Boksit është më shumë se një garë; është një festë e historisë së pasur të sportit dhe e atletëve që i kushtojnë jetën e tyre zotërimit të tij. Alban Beqiri qëndron si një shembull i ndritshëm se çfarë do të thotë të jesh kampion, si brenda dhe jashtë ringut.

Foto marre nga Google Images

By Editor