Shqipëria do të përjetojë një sërë kushtesh moti në qytetet e saj këtë javë. Ja çfarë mund të prisni:

Tiranë

Priten rreshje shiu me temperaturë maksimale 60°F dhe minimale 42°F. Mundësi e lartë për reshje.

Qytete të tjera

Durrës: 55°F, shi i dobët, kryesisht mot i vranët.

Korçë: Më e freskët në 36 F, rreshje të dobëta shiu, kryesisht me vranësira.

Vlorë : Më e ngrohtë në 56°F, vranësira.

Elbasan: Ngjashëm me Tiranën, 55°F, kryesisht me vranësira.

Shkodër: Më e ngrohta, 64°F, kryesisht me vranësira.

Gjirokastër: Komode 58°F, kryesisht me vranësira.

Në Alpe pritet stuhi bore ndërsa në relievet malore verilindje-juglindje priten reshje bore me intensitet të ulët në lartësitë mbi 1000m, deri në mesatar në majat e maleve.

Lindja dhe perëndimi i diellit në Tiranë:

Lindja e diellit: 5:58

Perëndimi i diellit: 17:43

Këto kohë pasqyrojnë rritjen e orëve të ditës me afrimin e pranverës.

Ndërsa Tirana parashikon mot të përzier me vranësira kryesisht dhe reshje të herëpashershme shiu, temperaturat mbeten të buta. Qytetet e tjera në Shqipëri ndajnë kushte të ngjashme me vranësira me temperatura të ndryshme. Pavarësisht nëse jeni në kryeqytetin e zhurmshëm ose në një qytet bregdetar, është e mençur të përgatiteni për shiun e mundshëm dhe të shijoni ditët e zgjatura të pranverës së hershme. Nese planifikoni te shkoni ne veri pregatituni per deboren.

By Editor