Në orët e para të 3 prillit 2024, Tajvani u trondit nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4, më i forti që ka goditur ishullin në 25 vjet. Lëkundjet, që goditën bregun lindor pranë qytetit Hualien, shkaktuan dëme të konsiderueshme në ndërtesa dhe infrastrukturë dhe shkaktoi paralajmërime për cunami në të gjithë rajonin.

Tërmeti, i ndjerë në të gjithë ishullin, çoi në shembjen e strukturave të shumta dhe ngriti frikën e një cunami, me alarme të lëshuara për Tajvanin dhe Japoninë jugore. Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së raportoi se epiqendra e tërmetit ishte afërsisht 18 kilometra në jug të qytetit Hualien, me një thellësi prej rreth 21 milje.

Ndërsa detajet specifike po dalin ende, raportohet se disa ndërtesa janë shembur në Hualien dhe mund të ketë lëndime të lidhura me këto incidente. Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar dhe autoritetet po punojnë për të vlerësuar shkallën e plotë të dëmit dhe për të ofruar ndihmë për të prekurit. Është një situatë në zhvillim dhe lajme te reja po ofrohen sa më shumë informacion bëhet i disponueshëm.

Ndërsa operacionet e shpëtimit vazhdojnë, komuniteti ndërkombëtar ka ofruar mbështetjen e tij për Tajvanin. Vendet në mbarë botën kanë ofruar ndihmë, duke theksuar nevojën për solidaritet global përballë fatkeqësive natyrore.

Qeveria Tajvaneze u ka kërkuar banorëve që të evakuohen në pjeset tokesore më të larta dhe të qëndrojnë të informuar përmes shërbimeve të urgjencës. Administrata Qendrore e Motit të Tajvanit po monitoron në mënyrë aktive situatën, duke lëshuar keshilla ne menyre te rregullt për të garantuar sigurinë publike.

By Editor