Një avion luftarak amerikan F-16 rrëzoi një tjetër objekt ajror mbi liqenin Huron të dielën pasdite me urdher të presidentit Joe Biden, tha Pentagoni.

Sekretari i shtypit i Pentagonit, Brig. Gjenerali Pat Ryder tha se objekti nuk u vlerësua si një kërcënim ushtarak, por ishte një rrezik fluturimi.

“Ne nuk e vlerësuam atë si një kërcënim kinetik ushtarak për asgjë në terren, por vlerësuam se ishte një rrezik fluturimi sigurie dhe një kërcënim për shkak të aftësive të tij të mundshme të vëzhgimit. Ekipi ynë tani do të punojë për të rikuperuar objektin në përpjekje për të mësuar më shumë”, tha Ryder.

Melissa Dalton, ndihmës sekretarja për mbrojtjen e atdheut dhe çështjet hemisferike, tha në një konferencë shtypi të dielën në mbrëmje:

“Duke ditur rreth balonës se Republikës Popullore të Kinës që rrezuam të shtunën e kaluar, ne kemi ekzaminuar më nga afër hapësirën tonë ajrore në këto lartësi, duke përfshirë përmirësimin e radarit tonë, gjë që mund të shpjegojë të paktën pjesërisht rritjen e objekteve që kemi zbuluar në të kaluarën”, duke iu referuar një balone të dyshuar vëzhgimi kinez të rrëzuar nga F-22 në brigjet e Karolinës së Jugut fundjavën e kaluar.

Ajo shtoi se objektet në lartësi të mëdha mund të përdoren nga një sërë kompanish, vendesh dhe organizatash kërkimore për “qëllime që nuk janë të liga, duke përfshirë kërkimin legjitim”.

Operacioni shënon ditën e tretë radhazi që një objekt i paidentifikuar u rrëzua mbi hapësirën ajrore të Amerikës së Veriut. Një objekt i paidentifikuar u qëllua mbi veriun e Kanadasë të shtunën. Të premten, një objekt i paidentifikuar u rrëzua në hapësirën ajrore të Alaskës nga një F-22 amerikan.

“Balonat spiune nga PRC natyrisht kane qene te ndryshme nga keto balona te fundit,” tha Dalton. “Këto objekte më të fundit nuk paraqesin një kërcënim ushtarak kinetik, por rruga e tyre në afërsi me vendet e ndjeshme të DoD dhe lartësia në të cilën ata po fluturonin mund të ishte një rrezik për aviacionin civil dhe kështu të ngjallte shqetësime.”

Ryder tha se objekti i rrëzuar të dielën ishte i njëjti objekt që radari zbuloi të shtunën mbi Montana, gjë që bëri që hapësira ajrore të mbyllej për pak kohë në mbrëmje.

“Komanda e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës së Veriut zbuloi objektin të dielën në mëngjes dhe ka mbajtur gjurmimin vizual dhe radar të tij. Bazuar në rrugën e tij të fluturimit dhe të dhënat, ne mund ta lidhim në mënyrë të arsyeshme këtë objekt me sinjalin e radarit të marrë mbi Montana, i cili fluturoi në afërsi me DOD të ndjeshme” tha ai.

Objekti po fluturonte në 20,000 këmbë mbi Gadishullin e Sipërm të Miçiganit, tha një zyrtar i lartë i administratës të dielën. Ai ishte “tetëkëndor” me vargje të varura dhe pa ngarkesë të dukshme, sipas zyrtarit dhe një burimi tjetër të informuar për këtë çështje.

Rruga e objektit dhe lartësia e tij ngritën shqetësime se ai mund të përbënte një kërcënim për avionët civilë, por nuk përbënte një kërcënim ushtarak për askënd në tokë, tha zyrtari.

Deputetja Demokratike Elissa Slotkin e Miçiganit tha të dielën se operacioni për rrëzimin e objektit mbi liqenin Huron u krye nga pilotë të Forcave Ajrore të SHBA dhe Gardës Kombëtare.

“Punë e shkëlqyer nga të gjithë ata që e kryen këtë mision si në ajër ashtu edhe në selinë qendrore. Ne të gjithë jemi të interesuar saktësisht se çfarë ishte ky objekt dhe qëllimi i tij,” tha ajo në një postim në Twitter.

Guvernatorja e Miçiganit, Gretchen Whitmer tha se ajo ka qenë në kontakt me qeverinë federale pas rrëzimit.

“Siguria dhe siguria jonë kombëtare është gjithmonë një përparësi kryesore. Unë kam qenë në kontakt me qeverinë federale dhe partnerët tanë që po gjurmonin një objekt pranë hapësirës sonë ajrore. Jam i lumtur të raportoj se është marrë me shpejtësi, në mënyrë të sigurt dhe të sigurt. poshtë”, shkroi demokrati në Twitter. “Garda MINational është gati.”

Fetured image nga: Geology.com

By Editor