Kampionati Europian i Futbollit 2024 është ngjarja ku talenti dhe pasioni përplasen në një spektakël të madh sportiv. UEFA EURO 2024 fillon në Mynih të premten më 14 qershor dhe përfundon me finalen në Berlin të dielën më 14 korrik. Fansat nga e gjithë bota kanë vendosur bastet e tyre, duke zgjedhur lojtarët që ata besojnë se do të bëjnë ndryshimin. Këtu janë 5 yjet që pritet të shkëlqejnë sipas bastexhinjve.

1. Harry Kane (Anglia)

Sulmuesi anglez vazhdon të jetë një nga lojtarët më të ndjekur në baste, me një sezon të jashtëzakonshëm në Premier League dhe pritet të jetë një nga golashënuesit kryesorë në Euro 2024.

2. Kylian Mbappe (Franca)

Mbappe është një yll në rritje dhe pritet të udhëheqë Francën në një tjetër fushatë të suksesshme europiane. Ai është i njohur për shpejtësinë e tij të pabesueshme dhe aftësinë për të shënuar nga çdo pozicion.

3. Manuel Neuer (Gjermania)

Portieri legjendar gjerman mbetet një nga figurat më të besueshme në portë, me aftësi të jashtëzakonshme refleksi dhe udhëheqjeje. Ai do të jetë një mur i fortë për kundërshtarët në Euro 2024.

4. Bruno Fernandes (Portugalia)

Mesfushori portugez ka treguar një formë të shkëlqyer me klubin e tij dhe pritet të jetë një nga lojtarët kyç për Portugalinë, duke kontribuar me asistime dhe gola të rëndësishëm.

5. Frenkie de Jong (Holanda)

De Jong është një nga mesfushorët më të talentuar në botë dhe pritet të luajë një rol të madh për Holandën në Euro 2024. Ai është i njohur për aftësinë e tij për të kontrolluar lojën dhe për të krijuar raste për shokët e skuadrës.

Ja edhe disa emra te tjere qe janë gjithashtu pjesë e listës së lojtarëve të vlerësuar lartë për Kampionatin Europian 2024 bazuar në bastet e fansave. Ja kuotat e tyre aktuale:

– Cristiano Ronaldo (Portugalia)

Ai ka kuota prej 14/1 për të fituar çmimin e golashënuesit më të mirë të turneut³⁵.

– Jude Bellingham (Anglia)

Kuotat për të janë 14/1 duke e bërë atë një nga favoritët për të shënuar shumë në turne.

– Olivier Giroud (Franca)

Me kuota prej 20/1 Giroud mbetet një nga sulmuesit me përvojë që mund të bëjë ndryshimin në Euro 2024.

Këto kuota reflektojnë besimin e fansave dhe bastexhinjve në aftësitë e këtyre lojtarëve për të dhënë performanca të shkëlqyera gjatë turneut. Është e rëndësishme të theksohet se kuotat mund të ndryshojnë ndërsa afrohet turneu dhe ndërsa zhvillohen ndeshjet.

Nëse do të zgjidhja një lojtar që mund të jetë surpriza e Kampionatit Europian 2024, do të ishte një talent i ri që ka treguar potencial në ligat e tyre kombëtare dhe në skenën ndërkombëtare. Një emër që vjen në mendje është Pedri nga Spanja. Ai ka treguar një maturi dhe një aftësi të jashtëzakonshme në mesfushë për moshën e tij dhe mund të jetë një nga yjet në ngritje që do të bëjë ndryshimin për skuadrën e tij kombëtare.

Pedri ka aftësinë për të kontrolluar ritmin e lojës, për të krijuar raste dhe për të dhënë asistime vendimtare. Ai gjithashtu ka një qetësi dhe një vizion të lojës që e bën atë të veçantë në fushë. Me përvojën që po fiton në nivelet më të larta të futbollit, ai mund të jetë një nga lojtarët që do të shkëlqejnë në Euro 2024 dhe të befasojë shumë me performancën e tij.

Këta lojtarë janë vetëm disa nga emrat që pritet të ndezin skenën europiane këtë verë. Me talentin dhe pasionin që ata sjellin në fushë, Euro 2024 sigurisht që do të jetë një turne për t’u mbajtur mend. Ndërsa bastet vazhdojnë të ndryshojnë, një gjë është e sigurt: spektakli në fushë do të jetë i paharrueshëm.

Foto marre nga IMDb

By Editor