Lisa Loring, e njohur më së miri për portretizimin e Wednesday Addams në adaptimin televiziv të “The Addams Family” ne vitet ’60, ka vdekur. Ajo ishte 64.

Loring u martua katër herë gjatë jetës së saj dhe ishte nënë e dy fëmijëve, të dy vajzave.

Një përfaqësues i Loring konfirmoi për ABC News se ajo “u nda nga jeta të shtunën e rrethuar nga familja e saj”.

“Lisa ishte një nënë, gjyshe dhe shoqe shumë e dashur me një jetë të historive dhe përvojave të mahnitshme. Ajo solli në jetë një nga personazhet më ikonë në historinë e Hollivudit që festohet edhe sot,” tha përfaqësuesi në një deklaratë. “Lisa pëlqente të ndante kujtimet e saj dhe të takonte të gjithë fansat e saj në mbarë botën. Ajo do të na mungojë shumë.”

Loring luajti “Wednesday” në “The Addams Family”, adaptimi i parë i filmit vizatimor të Charles Addams me të njëjtin emër, i botuar në The New Yorker, në ABC kur ajo ishte vetëm 6 vjeç, duke hedhur bazat për përsëritjet e ardhshme të personazhit të dashur. Seriali u shfaq për dy sezone, nga 1964 deri në 1966.

Portretizimi i Loring i Wednesday Addams pa një vëmendje të përtërirë vitin e kaluar falë serialit hit “Wednesday”, me Jenna Ortega si personazhin titullar, në Netflix. Ashtu si Loring para saj, Ortega i dha Wednesday një skenë kërcimi të paharrueshëm.

Pas “Familjes Addams”, Loring u shfaq në episodet e “The Girl from U.N.C.L.E”. dhe “Ishulli i fantazisë” si dhe një qëndrim shumëvjeçar në telenovelën “As the World Turns” në vitet ’80.

Fotot marre nga: Everett Collection and Facebook

By Editor