Në prag të një ngjarjeje të madhe sportive që do të mbahet në zemrën e Europës, Kombëtarja Shqiptare e Futbollit ka arritur në Gjermani, duke u bërë e para skuadër finaliste që shkel në tokën e kampionatit Europian. Pas një udhëtimi nga Grac-i i Austrisë drejt Dusseldorfit, kuqezinjtë u pritën me një atmosferë të ngrohtë dhe festive nga dhjetëra shqiptarë që i presin në aeroport.

Ambasadorja e Shqipërisë në Gjermani, Adia Sakiqi, bashkë me zyrtarë të UEFA-s dhe përfaqësues të lartë të aeroportit, ishin të pranishëm për të mirëpritur skuadrën. Por ndoshta më prekëse ishte prania e fëmijëve nga komuniteti shqiptar në Dusseldorf, të cilët me sytë e tyre të ndritshëm dhe buzëqeshjet e pafund, dhanë një mesazh të qartë të mbështetjes dhe dashurisë për skuadrën e tyre.

Pritja në aeroportin e Dusseldorfit ishte një tregues i pasionit dhe mbështetjes që shqiptarët kanë për ekipin e tyre kombëtar. Nga brohoritjet dhe flamujt që valëviteshin në ajër, deri te këngët dhe thirrjet e zjarrta, atmosfera ishte elektrizuese. Kjo pritje heroike jo vetëm që ngrohu zemrat e lojtarëve, por edhe u dha atyre një shtysë morale për sfidat që i presin.

Pas pritjes, Kombëtarja Shqiptare u nis drejt Dortmundit, ku do të akomodohet në kampin bazë gjatë ditëve të qëndrimit në Gjermani për finalet e “EURO 2024” në SportCentrum Kaiserau. Kjo qendër stërvitore do të jetë shtëpia e përkohshme e kuqezinjve, ku ata do të përgatiten për ndeshjet që do të vendosin fatin e tyre në këtë turne të rëndësishëm.

Ndërsa Kombëtarja Shqiptare e Futbollit përgatitet për ndeshjet e saj, shpresa dhe pritshmëritë janë të larta. Me një fillim kaq mbresëlënës dhe mbështetjen e pandalshme të bashkatdhetarëve të tyre, skuadra shqiptare shikon përpara me besim dhe vendosmëri për të shkruar një kapitull të ri në historinë e futbollit shqiptar dhe europian.

EURO 2024 është një mundësi për të treguar talentin, pasionin dhe vullnetin e palëkundur të një kombi që ka dashur gjithmonë të lartësojë emrin e tij në arenën ndërkombëtare. Dhe tani, me mbërritjen e tyre në Gjermani, Kombëtarja Shqiptare e Futbollit është gati të bëjë pikërisht këtë.

#ForcaShqipëri!

By Editor