Margarita Xhepa, e lindur më 2 prill 1932, në Lushnjë të Shqipërisë, qëndron si një figurë madhështore në botën e artit skenik shqiptar. Karriera e saj, e shtrirë në mbi gjashtë dekada, e ka parë të hijeshojë skenën dhe ekranin me shfaqje që janë gdhendur në kujtesën kulturore të kombit.

**Jeta e hershme dhe edukimi**

Rrugëtimi i Xhepës në art nisi nën kujdesin e Gëzim Libohovës, një mësues i njohur i dramës, i cili njohu potencialin e saj që në moshë të re. Pavarësisht nga humbja e nënës së saj kur ajo ishte vetëm nëntë vjeç, pasioni i Xhepës për poezinë dhe artin dhe performancën shqiptare e shtyu atë të ndiqte trajnimin zyrtar në Liceun Artistik Jordan Misja në Tiranë.

**Një karrierë e lulëzuar **

Debutimi profesional i Xhepës në Teatrin Kombëtar të Tiranës shënoi fillimin e një karriere të shkëlqyer. Ajo ka sjellë ndër të tjera veprat e Anton Çehovit, Fridrih Shilerit dhe Nikolai Gogolit. Roli i saj si prezantuese e Festivalit të parë të Këngës në vitin 1962 e forcoi më tej statusin e saj si një ikonë kulturore.

Gjerësia e talentit të Xhepës nuk ka kaluar pa u vënë re përtej kufijve të Shqipërisë. Ajo është nderuar me çmimin prestigjioz Aktor i Evropës për rolin e saj në “Kush e solli Doruntinën”, me regji të Laert Vasili.

Edhe vitet e fundit, Xhepa vazhdon të japë kontributin e saj në art, me interpretime në filma si ‘Bolero në vilën e pleqve’, duke treguar përkushtimin e saj të qëndrueshëm për zanatin e saj.

Margarita Xhepa ka pasur një karrierë të jashtëzakonshme me një sërë rolesh të paharrueshme. Këtu janë disa pika kryesore:

– ** Teatri: **

– Ofelia në “Hamlet”

– Vajza e dytë në “Mbreti Lir”

– Infermierja në “Romeo dhe Zhuljeta”

– Mbretëresha Margaret në “Richard III”

– Ledi Milfordin në “Intrige e dashuri” (F. Schiller)

– Melën në “Morali i zonës Dulska” (G. Zapolska)

– Dafinën në dramatizimin e “Lumi i vdekur” (J. Xoxa)

– Nëna në vënien në skenë të “Kush e solli Doruntinën” e Kadaresë.

– **Kinema:**

– Zyraka në “Vitet e para” (1965)

– Shano në “Dimri i fundit” (1976)

– Pianistja në “Koncert në vitin 1936” (1978)

– Lena në “Tokë e përgjakur” (1976)

Këto role jo vetëm që kanë treguar shkathtësinë e saj si aktore, por edhe ndikimin e saj të thellë në artin dhe kulturën shqiptare.

Roli më sfidues i Margarita Xhepës shpesh konsiderohet të jetë portretizimi i “Zonjës Nënë” në shfaqjen “Kush e solli Doruntinën”, me regji të Laert Vasilit. Ky rol i dha asaj çmimin Aktori i Evropës, duke vlerësuar performancën e saj të jashtëzakonshme në një nga pjesët më domethënëse të teatrit ballkanik. Kompleksiteti dhe thellësia emocionale e kërkuar për këtë personazh tregojnë talentin dhe përkushtimin e saj të jashtëzakonshëm për zanatin e saj.

Margarita Xhepa është nderuar me disa çmime prestigjioze gjatë gjithë karrierës së saj. Veçanërisht ajo ka marrë titullin Artiste e Popullit e Shqipërisë. Gjithashtu, ajo u nderua me çmimin e Aktorit të Evropës në edicionin e 19-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit për rolin e saj në shfaqjen “Kush e solli Doruntinën”, me regji të Laert Vasili. Këto vlerësime pasqyrojnë kontributin e saj të rëndësishëm në kinemanë dhe teatrin shqiptar dhe talentin e saj të jashtëzakonshëm si aktore.

Ndërsa Margarita Xhepa feston ditëlindjen e saj të 91-të, trashëgimia e saj si një nga zonjat e mëdha të kinemasë dhe teatrit shqiptar mbetet e pakundërshtueshme. Puna e saj, si në skenë ashtu edhe në ekran, jo vetëm ka argëtuar, por edhe frymëzuar breza aktorësh dhe artistësh.

Jeta dhe vepra e Margarita Xhepës ilustron shpirtin e qëndrueshëm të artit shqiptar. Kontributet e saj në strukturën kulturore të kombit do të kujtohen dhe festohen për vitet në vijim.

Historia e Margarita Xhepës është një histori e qëndrueshmërisë, talentit dhe një angazhimi të palëkundur ndaj artit skenik. Teksa përkujtojmë ditëlindjen e saj, na kujtohet shenja e pashlyeshme që ajo ka lënë në zemrat e publikut të saj dhe në historinë e kinemasë dhe teatrit shqiptar. Gëzuar ditëlindjen Margarita Xhepa!.

Fotot marre nga Google Images

By Editor