Presidenti Joe Biden i ka komunikuar kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se Shtetet e Bashkuara nuk do të marrin pjesë në asnjë veprim ushtarak sulmues kundër Iranit. Ky vendim vjen pas një serie sulmesh me raketa dhe drone të drejtuara ndaj Izraelit nga Irani.

Në një bisedë të detajuar, Presidenti Biden theksoi se kryqezimi dhe shkatrrimi i suksesshëm i droneve iraniane nga Izraeli duhet të shihet si një fitore e rëndësishme, duke sugjeruar se reagimi i mëtejshëm mund të jetë i panevojshëm. Administrata amerikane po kërkon të përmbajë rrezikun e një lufte më të gjerë rajonale dhe ka theksuar se vendimi përfundimtar se si t’i përgjigjet Iranit i takon Izraelit.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin ka qenë gjithashtu i përfshirë, duke i kërkuar homologut të tij izraelit të njoftojë SHBA-në përpara çdo përgjigjeje të mundshme izraelite ndaj sulmit iranian. Ndërkohë, Presidenti Biden po planifikon të thërrasë një takim me udhëheqësit e tjerë të Grupit të Shtatë për të diskutuar një përgjigje të bashkuar diplomatike, duke u fokusuar në veprimet joushtarake për të kufizuar perspektivat e një konflikti më të gjerë.

Reagimi ndërkombëtar ndaj vendimit të SHBA për të mos mbështetur një kundërsulm kundër Iranit ka qenë i ndryshëm:

– **Irani** ka lëshuar një paralajmërim të ashpër se do të godasë me forcë më të madhe nëse Izraeli ose SHBA-ja hakmerren për sulmin iranian ndaj Izraelit. Gjuajtja e mbi 300 dronëve dhe raketave nga Teherani drejt Izraelit ka përshkallëzuar tensionet dhe ka kërcënuar të tërheqë rajonin në një konflikt më të gjerë.

– **Bashkimi Evropian (BE)** ka shprehur prioritetet e tij në konfliktin e përshkallëzuar SHBA-Iran, duke theksuar rëndësinë e deeskalimit dhe diplomacisë. BE-ja ka bërë thirrje më parë për vetëpërmbajtje pasi Irani u hakmor kundër bazave amerikane në Irak.

– **Izraeli** po shqyrton përgjigjen e tij ndaj sulmit iranian, me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu që deklaroi: “Ne përgjuam, ne zmbrapsëm, së bashku do të fitojmë”. Pavarësisht vendimit të SHBA-së, Izraeli thuhet se ka bombarduar pozicionet e Hezbollahut në Libanin jugor.

– **Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara** po përgatitet të thërrasë një sesion urgjent për të adresuar situatën, duke treguar nivelin e shqetësimit në komunitetin ndërkombëtar.

Situata është komplekse, me vende të ndryshme dhe organizata ndërkombëtare që peshojnë mbi pasojat e mundshme të çdo veprimi ushtarak në rajon. Fokusi mbetet gjetja e një zgjidhjeje diplomatike për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm.

Rusia dhe Kina kanë shprehur qëndrimet e tyre në lidhje me vendimin e SHBA për të mos mbështetur një kundërsulm kundër Iranit:

**Qëndrimi i Rusisë:**

Rusia ka paralajmëruar kundër çdo marrëveshjeje ndërmjet Iranit dhe SHBA-së që do t’i dergonte Rusisë raketa balistike për konfliktin e saj me Ukrainën. SHBA dhe aleatët G-7 kanë kërcënuar me sanksione të reja kundër Iranit nëse ai vazhdon me një plan të tillë. Për më tepër, Rusia ka akuzuar SHBA-në për agresion në Lindjen e Mesme dhe u ka bërë thirrje të gjitha palëve që të shmangin përshkallëzimin dhe destabilizimin në rajon. Kremlini ka theksuar nevojën për de-përshkallëzimin, veçanërisht duke pasur parasysh potencialin e lartë për konflikt.

**Qëndrimi i Kinës:**

Kina ka shprehur shqetësim të thellë për tensionet në rritje pas sulmit hakmarrës të Iranit kundër Izraelit. Ministria e Jashtme kineze u ka kërkuar vendeve me ndikim të punojnë drejt paqes dhe ka ofruar të ndërmjetësojë nëse është e nevojshme. Kina ka bërë gjithashtu thirrje për qetësi dhe përmbajtje, duke theksuar rëndësinë e shmangies së përshkallëzimit të mëtejshëm në rajon.

Të dyja vendet po mbrojnë një qasje diplomatike ndaj situatës, duke theksuar nevojën për të parandaluar konfliktet e mëtejshme dhe për të ruajtur stabilitetin në Lindjen e Mesme.

Situata mbetet e tensionuar, me presion politik brenda Izraelit për një lloj reagimi, ndërsa Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit ka paralajmëruar për hakmarrje të drejtpërdrejtë nëse Izraeli kryen ndonjë kundërsulm. Dinamika e kësaj situate është komplekse dhe vazhdon të evoluojë, me implikime të rëndësishme për stabilitetin rajonal.

By Editor