Cikalleshi dhe Uzuni janë dy emra të njohur në futbollin shqiptar, dhe mungesa e tyre në kombëtare ka bërë që shumë tifozë të habiten. Le të hedhim një vështrim më të thellë në këtë situatë:

1. Sokol Cikalleshi:

Cikalleshi është një sulmues i njohur dhe ka luajtur një rol kyç në kombëtaren shqiptare. Ai ka qenë titullar në 7 nga 8 ndeshjet e fazës së grupeve për eliminatoret e Europianit, duke treguar përkushtim dhe ndihmuar me një gol të rëndësishëm nga penalltia kundër Moldavisë.

Megjithatë, ai u lë jashtë listës së 27 lojtarëve për përgatitjet e Europianit. Arsyeja e mundshme është se kishte një garë të fortë midis Rei Manaj dhe Armando Broja për të qenë pjesë e listës, dhe lobbying-u i këtyre dy sulmuesve ka ndikuar në vendimin e trajnerit Silvinjo.

Edhe pse Cikalleshi është 34 vjeç, ai ka treguar performancë të mirë në fushë dhe nuk ka ndalur asnjë moment.

Sokol Cikalleshi është tërhequr nga kombëtarja.  33-vjeçari ka dhënë lajmin, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale. Sulmuesi, i cili ka kontribuar për shumë vite për përfaqësuesen, ka vendosur të largohet, pasi nuk u grumbullua për në Europian.

Ja fjalet e tij:

“Fundi i një rrugëtimi! Rrugëtimet janë të bukura, me uljet e ngritjet e veta. Gjatë rrugëtimeve nëse gjërat i ke bërë siç duhet, fundi është i lumtur, paçka se, jo gjithmonë e zgjedhim vetë mënyrën. Ka qene një krenari dhe emocion i papërshkueshëm përfaqësimi i fanellës së ekipit kombëtar të futbollit.”

2. Myrto Uzuni;

Uzuni është një sulmues tjetër i njohur, i cili ka shënuar 11 gola në La Liga këtë sezon. Megjithatë, ai nuk u përfshi në listën e Silvinjos për përgatitjet e Europianit.

Në disa raste, Uzuni është ulur në stol për ndeshjet kundër Republikës Çeke dhe Moldavisë, dhe kjo ka shkaktuar pakënaqësi të padeklaruar nga ana e tij. Trajneri ka vënë re këtë situatë gjatë stërvitjeve dhe mund të jetë një faktor që e ka penalizuar 28-vjeçarin.

Ja si reagoi menaxheri i Myrto Uzunit:

“Kur ëndrra juaj është të përfaqësoni vendin tuaj në nivelin më të lartë të garave! Si mund të lini jashtë një lojtar me 11 gola në La Liga? Bazuar në statistikat aktuale ai është më i mirë se 5 nga 6 lojtarët sulmues në ekipin tonë kombëtar për Euro 2024.  Ai gjithmonë feston me shqiponjë për të treguar se është krenar që është shqiptar që lufton për fanellën që vesh si luan. Nuk e meriton këtë!”, lexohet në reagimin e menaxherit të Myrto Uzunit.

Në përfundim, vendimet e trajnerit Silvinjo kanë sjellë debate dhe shqetësime, por ai ka përdorur kriteret e tij për të zgjedhur lojtarët që do të përfaqësojnë Shqipërinë në Europian. Cikalleshi dhe Uzuni janë dy emra të rëndësishëm, por për këtë herë ata nuk janë pjesë e listës së përgatitjeve. ⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️

By Editor