Në një nga ndeshjet më të pritura të çerekfinaleve të EURO 2024, Anglia dhe Zvicra do të përballen sot në Dusseldorf Arena. Të dyja skuadrat kanë publikuar formacionet zyrtare, duke sjellë disa surpriza dhe strategji të reja për këtë përballje vendimtare.

Formacionet Zyrtare

Anglia (4-3-3):

– Portier: Jordan Pickford

– Mbrojtës: Kyle Walker, John Stones, Marc Guéhi, Luke Shaw

– Mesfushorë: Declan Rice, Jude Bellingham, Phil Foden

– Sulmues: Bukayo Saka, Harry Kane, Ivan Toney

Zvicra (4-2-3-1):

– Portier: Yann Sommer

– Mbrojtës: Silvan Widmer, Manuel Akanji, Ricardo Rodríguez, Fabian Schär

– Mesfushorë: Denis Zakaria, Granit Xhaka

– Sulmues: Ruben Vargas, Xherdan Shaqiri, Dan Ndoye

– Sulmues Kryesore: Breel Embolo

Trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, ka zgjedhur një formacion të fuqishëm me Harry Kane në krye të sulmit, i mbështetur nga talentet e rinj si Bukayo Saka dhe Phil Foden. Mesfusha e Anglisë është e përbërë nga lojtarë të rinj dhe energjikë, me Jude Bellingham që pritet të luajë një rol kyç në krijimin e lojës.

Nga ana tjetër, Zvicra, nën drejtimin e Murat Yakin, ka vendosur të luajë me një formacion më të kujdesshëm, duke mbështetur sulmin me Xherdan Shaqiri dhe Ruben Vargas. Breel Embolo do të jetë sulmuesi kryesor, i cili pritet të sfidojë mbrojtjen angleze me shpejtësinë dhe fuqinë e tij.

Kjo ndeshje pritet të jetë një përballje e fortë dhe emocionuese, me të dyja skuadrat që synojnë të sigurojnë një vend në gjysmëfinale. Anglia ka një avantazh të lehtë në letër, por Zvicra ka treguar se është një skuadër e aftë për të surprizuar.

By Editor