Agron Llakaj, i lindur më 24 Prill 1960, është një artist i gjithanshëm shqiptar i njohur për kontributin e tij në komedi, aktrim, këndim dhe drejtues televiziv. Le të thellohemi në udhëtimin magjepsës të këtij artisti të talentuar.

Agron Llakaj vjen nga qyteti i Memaliajt në rrethin e Tepelenës, Shqipëri. Studimet e larta i kreu në Akademinë e Arteve të Tiranës nga 1987 ne 1991. Rrënjët e tij artistike i zënë në shtëpinë e kulturës në Memaliaj, ku filloi si këngëtar dhe parodist.

Llakaj u shqua përmes imitimeve të tij të jashtëzakonshme. Ai imitonte me mjeshtëri spikerë lajmesh, komentues futbolli dhe personazhe të njohur të botës së ekranit dhe humorit. Repertori i tij përfshinte figura politike si Sali Berisha, Alfred Moisiu dhe Rexhep Mejdani.

Karriera televizive

– Bashkë me Ju (Bashkë me ty) Agron Llakaj u bë i njohur gjerësisht përmes këtij seriali televiziv, duke mahnitur audiencën në mbarë Shqipërinë.

– Telebingo

Nga viti 1996 deri në vitin 2003 ka qenë i ftuar special në këtë emision të njohur.

– Portokalli

Si drejtor artistik, moderator dhe aktor, Llakaj la gjurmë të pashlyeshme në këtë shfaqje të dashur humori nga viti 2003 deri në vitin 2010.

– Kush dëshiron të bëhet milioner?Ai drejtoi versionin shqip të kësaj shfaqjeje ikonë lojërash midis 2011 dhe 2012.

– Al Pazar

Nga viti 2012 deri në vitin 2019, Llakaj ka qenë autor, regjisor, shkrimtar dhe aktrim në këtë shfaqje të suksesshme humori.

– Fake Off

Prej dhjetorit 2019 është autor dhe moderator i ketij emisioni satirik.

Personazhe ikonë

Galeria e personazheve humoristike e Llakajt përfshin:

– Xha Temja

– Aneja

– Jorgaq fotografi

– Sul agjenti

– Fiqo

– Visho

Agron Llakaj mori Urdhrin prestigjioz “Mjeshtër i Madh”nga Presidenti Bamir Topi. Ndikimi i tij në argëtimin shqiptar mbetet i qëndrueshëm dhe me ndikim.

Në këtë ditë të veçantë kremtojmë talentin, përkushtimin dhe kontributin e Agron Llakajt në art. Gëzuar ditëlindjen, Agron! 🎉🎂🎈

By Editor