Në botën konkurruese të boksit të peshave të lehta, përplasja mes Florian Markut dhe Chris Kongos ka qenë një nga më elektrizueset. Takimi i tyre i fundit në The O2 Arena në Londër pa Chris Kongo të dilte fitimtar me një vendim unanim, pavarësisht nga një prerje nga syri i tij i djathtë në raundin e dytë. Performanca e Kongos u përshkrua si më e mira e karrierës së tij, duke shfaqur aftësinë e tij për të dalë nga Marku me lartësi dhe arritje superiore.

Megjithatë, boksieri i zjarrtë shqiptar, Florian Marku, nuk është nga ata që tërhiqen nga një sfidë. I njohur për stilin e tij të luftimit agresiv dhe presionin e pamëshirshëm, Marku thuhet se po kërkon një revansh me Kongon. Intensiteti i ndeshjes se mëparshme dhe zbritja e pikës që pësoi Marku për gjuajtjen pas kokës, vetëm sa kanë ushqyer dëshirën e tij për një shans të dytë.

Ja si eshte shprehur boksieri shqiptar në një komunikim me fansat në rrjetet sociale:

Përshëndetje të gjithëve, kanë kaluar disa ditë nga ndeshja dhe ja ku jemi. Ndeshja nuk vajti siç doja, por stërvitja vazhdon dhe qëllimi është i njëjti, me kokën poshtë dhe shumë stërvitje unë kam për t’ia arritur qëllimit tim, sido që të shkojë puna, me ndihmën e Zotit. Kundërshtari ishte i papërshtatshëm, përqafonte shumë dhe më prishi komplet lojën. Por në atë ndeshje nuk kam unë siç duhej të isha atë natë. Kanë ndodhur shumë gjëra, por nuk më pëlqejnë justifikimet. Kështu që më mirë justifikimet ti mbaj për veten deri në momentin që unë do të ndeshem përsëri me të njëjtin kundërshtar dhe të marr fitoren mbrapsht. Jemi duke punuar për ndeshjen e kthimit në Londër me të njëjtin kundërshtar.

Dua t’iu falenderoj të gjithëve për të gjitha mesazhet pozitive që më keni dërguar mbas ndeshjes, pasi kanë shumë vlerë. Gjithashtu edhe për mesazhet negative, nuk ka problem, pasi mua mesazhet negative më bëjnë mirë, sepse më mbajnë akoma më të vendosur dhe akoma më të fortë, që tu tregoj të gjithë atyre që më kanë inat dhe nuk duan të më shohin mirë, sesa vlej dhe që nuk me venë poshtë kurrë. Por nuk ka problem, pasi do të vazhdoj me kokën poshtë dhe me shumë punë deri ditën që do të kem ndeshjen e radhës. Ju përshëndes të gjithëve dhe ju falenderoj nga zemra për të gjitha mesazhet e bukura”.

Vendosmëria e Markut është e dukshme. Ai beson se rezultati i betejës mund të ketë qenë i ndryshëm dhe është i etur të provojë se mund të kapërcejë qasjen taktike të Kongos. Rindeshja e mundshme nuk ka të bëjë vetëm me zgjidhjen e rezultateve; Bëhet fjalë për shpengimin dhe rikthimin e Markut në kategorinë e peshës së lehtë.

Ndërsa komuniteti i boksit gumëzhin nga pritjet, pyetja mbetet: A do ta pranojë Chris Kongo sfidën për një revansh? Kongo, pasi e përdori fitoren e tij si një trampolinë për sukses më të madh, mund ta shohë këtë si një mundësi për të forcuar pozicionin e tij ose të mendojë të kalojë te pretendentët e tjerë.

Perspektiva e një revanshi mes Florian Markut dhe Chris Kongos premton të jetë më shumë se një luftë tjetër. Është një tregim i qëndrueshmërisë, strategjisë dhe shpirtit të pavdekshëm të një boksieri që kërkon të rimarrë lavdinë e tij. Ndërsa presim njoftimet zyrtare, bota e boksit e shikon me frymë të ngurtësuar, gati për një tjetër përballje emocionuese.

Foto marre nga Google Images

By Editor