Policia e Shtetit të Miçiganit tha se tre persona kanë vdekur nga të shtënat masive të së hënës në kampusin e Universitetit Shteteror te Michiganit. (Michigan State University)

Kjo është përveç pesë viktimave të plagosur që po trajtohen në një spital lokal.

Të paktën pesë persona u plagosën në të shtënat në mbrëmjen e së hënës në Universitetin Shtetëror të Miçiganit, tha të hënën në një konferencë shtypi zëvendës shefi i përkohshëm i policisë Chris Rozman.

Disa nga viktimat kanë “lëndime të rrezikshme për jetën”, tha ai.

Policia fillimisht mori telefonata në orën 20:18. për të shtënat në Berkey Hall në kampus, tha Rozman. Oficerë të shumtë u përgjigjën dhe gjetën disa viktima.

Policia më pas mori raporte për të shtëna në një ndërtesë aty pranë, ndërtesën e sindikatës së universitetit, tha ai.

Policia ka vepruar me shpejtësi dhe eshte kujdesur për viktimat, tha zëvendësshefi i policisë.

“Informacioni që po ndajmë tani është paraprak. Prioriteti tani është siguria e studentëve dhe kampusit tonë,” tha Rozman.

Policia e MSU publikon imazhet e të dyshuarit të armatosur

Policia e Universitetit Shtetëror të Miçiganit publikoi imazhet e para të një të dyshuari të armatosur në kampusin që goditi të hënën.

I dyshuari, që besohet të jetë një burrë i shkurtër i veshur me këpucë të kuqe dhe një xhaketë xhinse, u pa për herë të fundit duke dalë nga ndërtesa e sindikatës së MSU në anën veriore të ndërtesës menjëherë pas të shtënave.

Rozman paralajmëroi se kishte shumë dezinformata – nëpërmjet mediave sociale dhe mjeteve të tjera – në lidhje me incidentin dhe këshilloi njerëzit të ndiqnin llogarinë zyrtare të departamentit të policisë në Twitter për informacion të saktë.

Të gjitha aktivitetet e kampusit të MSU janë anulluar për 48 orë, thotë policia.

Të gjitha aktivitetet e kampusit në Universitetin Shtetëror të Miçiganit janë anulluar për 48 orë, tha policia e kampusit të hënën mbrëma.

“Ju lutemi, mos ejani nesër në kampus,” shkroi policia në Twitter.

Aktivitetet përfshijnë atletikën, klasat dhe të gjitha aktivitetet që lidhen me kampusin, shkroi policia në Twitter.

Gjithashtu, mesimi eshte anulluar per të martën në distriktin shkollor East Lansing.

Kryeinspektorja e shkollave publike East Lansing,Dori Leyko njoftoi se distrikti shkollor nuk do të mbajë mësim të martën.

Leyko dhe anëtarët e tjerë të bordit të shkollës po mbanin një mbledhje të rregullt mbrëmjen e së hënës – por për shkak të aktivitetit të policisë, ata kanë qenë në izolim.

“Ne nuk do të kemi shkollë nesër,” tha ajo, duke shtuar se një thirrje nga distrikti shkollor do t’u dërgohet prindërve dhe stafit.

Leyko tha gjithashtu se oficerët e policisë po vijnë në takim për të ndihmuar që anëtarët të shkojnë në makinat e tyre nëse ata e konsiderojnë të sigurt që njerëzit të largohen.

By Editor