Kombëtarja Shqiptare e futbollit ka bërë një hap të madh drejt Europianit 2024, duke u grumbulluar me një listë premtuese dhe një rekord të golave që flet për potencialin e saj. Me 35 gola të shënuar në total nga ekipi aktual, Shqipëria shkon në këtë turne të madh me ambicie dhe shpresa të larta.

Trajneri Silvinjo ka zgjedhur një skuadër të përbërë nga 27 lojtarë, ku disa prej tyre janë surpriza të këndshme për tifozët dhe analistët e futbollit. Mungesa e emrave të njohur si Cikalleshi dhe Uzuni ka rënë në sy, por kjo hapësirë është mbushur nga talentet e reja që kanë treguar performancë të lartë.

Rei Manaj qëndron në krye të listës si golashënuesi më i mirë me 7 gola, duke treguar një formë të shkëlqyer me fanellën kuqezi. Ai është i ndjekur nga Armando Broja, i cili ka arritur të shënojë 4 gola. Lojtarë si Bajrami, Asani, dhe Seferi kanë kontribuar me nga 3 gola secili, duke treguar se janë elementë kyç në formacionin e Kombëtares.

Mbrojtësit si Hysaj, Laçi, Asllani, Muçi, dhe Ismajli kanë dhënë kontributin e tyre me nga 2 gola, ndërsa Daku, Abrashi, Ajeti, Ramadani, dhe Gjimshiti, kanë siguruar nga një gol për skuadrën.

Kjo listë e lojtarëve dhe statistikat e tyre tregojnë për një ekip të gatshëm për të sfiduar kundërshtarët dhe për të lënë një gjurmë në Europian. Me një mesatare të ulët të golave për lojtar, është e qartë se suksesi i Shqipërisë do të varet nga performanca kolektive dhe nga aftësia për të shfrytëzuar çdo rast që do t’u jepet.

Ndërsa Shqipëria përgatitet për ndeshjet e saj në Europian, sytë e tifozëve dhe të dashamirësve të futbollit do të jenë të fokusuar në këta lojtarë që kanë detyrën të përfaqësojnë vendin e tyre me dinjitet dhe pasion. Është një kohë emocionuese për futbollin shqiptar, dhe të gjithë presin me padurim të shohin se çfarë do të sjellë ky turne për Kombëtaren.

Ndeshja e parë e Kombëtares Shqiptare në Europian do të luhet më 15 qershor 2024 ndaj Italisë. Ky takim do të zhvillohet në stadiumin “BVB Stadion Dortmund” në orën 21:00. Shpresojme që Kombëtarja jonë të shfaqet me dinjitet dhe të bëjë një fillim të fortë në këtë turne të madh. 🇦🇱⚽️

Foto nga Google Images

By Editor