Sulmi me thikë në Sidnej ndodhi në një qendër tregtare pranë plazhit Bondi, duke rezultuar në një humbje tragjike të jetës. Këtu janë detajet:

Një burrë kreu një sulm me thikë në një qendër tregtare, duke çuar në vdekjen e gjashtë personave. Sulmuesi në incidentin me thikë në Sidnej u identifikua si një 40-vjeçar i njohur për policinë. Megjithatë, autoritetet kanë deklaruar se nuk besojnë se sulmi ishte i lidhur me terrorin. Policia është ende duke hetuar për të kuptuar më shumë rreth sfondit të sulmuesit dhe motivin pas incidentit.

Incidenti është përshkruar si akti më vdekjeprurës i dhunës në Australi në tetë vjet, dhe ka lënë në tronditje komunitetin dhe kombin. Policia ka konfirmuar se sulmuesi ka vepruar i vetëm dhe nuk ka rrezik të vazhdueshëm për publikun.

Meqenëse ky është një hetim në vazhdim, autoritetet mund të zbulojnë detaje të mëtejshme rreth historisë së sulmuesit në kohën e duhur. Është e rëndësishme të mbështeteni në burime zyrtare për informacion të saktë dhe të përditësuar.

Sulmuesi u qëllua dhe u vra nga policia në vendngjarje.

Ndihmësi i Komisionerit të Policisë së Uellsit të Ri Jugor, Anthony Cooke, deklaroi se i dyshuari dukej se kishte vepruar i vetëm.

Mes të plagosurve ka disa persona, mes tyre edhe një fëmijë i vogël. Disa viktima kanë pësuar lëndime të rënda.

Sulmi ka shkaktuar valë tronditëse në të gjithë Australinë, një vend ku ngjarje të tilla viktimash masive janë të rralla.

Kryeministri australian Anthony Albanese e përshkroi sulmin si një “akt të tmerrshëm dhune” dhe lavdëroi oficeren e policisë që u përball me sulmuesin, duke e quajtur atë një hero.

Motivi i sulmit aktualisht është i paqartë dhe policia është në fazat e hershme të hetimit.

Kjo është një histori në zhvillim dhe detaje të mëtejshme mund të dalin ndërsa hetimi vazhdon. Është një kujtesë e zymtë e natyrës së paparashikueshme të incidenteve të tilla të dhunshme dhe trimërisë së reaguesve të parë që përballen me këto rreziqe për të mbrojtur publikun. Mendimet e tona janë me të gjithë ata që janë prekur nga kjo tragjedi.

Foto marre nga Google Images

By Editor