Në një ceremoni që do të mbahet mend për emocionet dhe vlerësimin e thellë të artit të aktrimit, Meryl Streep u nderua me çmimin e nderit “Palma e Arte” në hapjen e Festivalit të Filmit në Kanë më 14 Maj 2024. Aktorja e shquar, e cila ka një karrierë të gjatë dhe të suksesshme në industrinë e filmit, u përshëndet me duartrokitje të gjata dhe lot gëzimi nga kolegët dhe adhuruesit e saj.

Juliette Binoche, e cila prezantoi çmimin, nuk mundi të fshehë emocionet e saj ndërsa fliste për ndikimin e Streep në botën e kinemasë. “Ju keni ndryshuar mënyrën se si ne shikojmë gratë,” tha Binoche, duke iu referuar roleve ikonike të Streep si në “Holocaust”, “Kramer kundër Kramer” dhe “Zgjedhja e Sophie”. Binoche e quajti Streep “një thesar ndërkombëtar” ndërsa përmendi shumë nga rolet më të dashura të Streep, nga “Zgjedhja e Sophie” te “Julie dhe Julia”. Binoche shtoi më vonë, “Ju keni ndryshuar mënyrën se si ne shikojmë kinemanë.”

Në fjalimin e saj, Streep falënderoi Kanën për pritjen e saj pas 35 vjetësh, me paraqitjen e saj të fundit që ishte për “Engjëjt e Ligë” në vitin 1989. Ajo reflektoi mbi herën e saj të parë në Kanë në vitin 1988, duke vënë në dukje se ajo ishte skeptike për të ardhmen e karrierës së saj kur prezantoi “Engjëjt e Ligë” në festival. “Tridhjetë e pesë vjet më parë kur isha këtu për herë të parë, isha tashmë nënë e tre fëmijëve. Po afrohesha të bëhesha 40 vjeçe, dhe mendova se karriera ime kishte mbaruar,” tha ajo. “Kjo nuk ishte një pritshmëri jo realiste për aktoret në atë kohë,” shtoi ajo. “Dhe e vetmja arsye që unë jam këtu sonte dhe që ajo vazhdoi është për shkak të artistëve shumë të talentuar me të cilët kam punuar… Unë jam thjesht shumë mirënjohëse që ju nuk u keni mërzitur nga fytyra ime dhe nuk keni dalë nga treni.” Streep shakaxhiu me humor, “Nëna ime, e cila zakonisht ka të drejtë për gjithçka, më tha: ‘Meryl, e dashura ime, do të shohësh. Gjithçka shkon kaq shpejt. Shumë shpejt.’ Dhe ka shkuar, dhe vërtet shkon. Përveç fjalimit tim, i cili është shumë i gjatë.”

Meryl Streep, një aktore ikonike dhe prolifike, ka marrë një rekord prej 21 nominimeve për Oscar gjatë karrierës së saj që pothuajse zgjat pesë dekada dhe ka fituar tre, për performancat e saj në “Kramer kundër Kramer” (1980), “Zgjedhja e Sophie” (1983), dhe “Zonja e Hekurt” (2012). Çmimi i nderit Palme d’Or i Streep përfaqëson arritjen më të lartë në artin e kinematografisë, dhe ajo shprehu nderin e saj të pamatshëm kur mori lajmin për këtë çmim prestigjioz.

Në Festivalin e Filmit në Kanë të këtij viti, Streep do të ribashkohet gjithashtu me regjisoren e saj të “Gra të Vogla”, Greta Gerwig, e cila shërben si presidente e jurisë. Festivali përmban disa figura të tjera të rëndësishme të industrisë, përfshirë George Lucas, i cili do të marrë një Palme d’Or nderi në ceremoninë e mbylljes, Francis Ford Coppola, i cili prezanton filmin e tij të ri “Megalopolis” në garë, dhe Paul Schrader, filmin e të cilit “Oh, Kanada” gjithashtu po konkuron për Palme d’Or të këtij viti.

Ndikimi i qëndrueshëm i Meryl Streep në kinema dhe karriera e saj e jashtëzakonshme vazhdojnë të frymëzojnë audiencat në mbarë botën, duke e bërë atë një legjendë të vërtetë në botën e filmit. 🌟

Fotot marre nga Google Images

By Editor