Lionel Messi, ylli i Inter Miami, ka thyer rekorde të reja në Major League Soccer (MLS) me një performancë të jashtëzakonshme që përfshin një gol dhe pesë asiste në një ndeshje të vetme. Kjo është hera e parë në historinë e MLS që një lojtar ka arritur të kontribuojë në gjashtë gola në një ndeshje të vetme, duke vendosur një standard të ri për lojtarët e ardhshëm.

Në një ndeshje të mbushur me emocione dhe aksion, Lionel Messi tregoi pse ai konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë në botë. Me një gol dhe pesë asiste, Messi udhëhoqi Inter Miami-n në një fitore të thellë 6-2 kundër New York Red Bulls.

Performanca e Messit ishte aq mbresëlënëse saqë ai jo vetëm që vendosi rekorde të reja në MLS, por gjithashtu arriti të thyejë disa nga rekordet e tij personale. Ai u bë lojtari i parë në historinë e klubit që regjistron 10 gola dhe 10 asiste në një sezon, duke e bërë këtë vetëm 35% të rrugës përmes fushatës së 2024.

Messi nuk ishte i vetëm në këtë shfaqje të jashtëzakonshme; ai formoi një partneritet të fuqishëm me sulmuesin e tij të skuadrës, Luis Suarez. Së bashku, ata shkaktuan trazira në mbrojtjen e Red Bulls, me Suarez që shënoi një hat-trick falë asisteve të Messit.

Kjo ndeshje shënoi një moment historik për MLS dhe për futbollin në Amerikën e Veriut. Messi, me origjinë nga Argjentina dhe me një karrierë të gjatë dhe të suksesshme në Europë, tani po lë gjurmët e tij në futbollin amerikan, duke treguar se edhe në moshën e tij, ai mbetet një forcë dominuese në fushën e lojës.

Ndërsa statistikat dhe rekordet janë të rëndësishme, ndikimi i Messit në MLS shkon përtej numrave. Ai ka sjellë një nivel të ri të ekscitimit dhe cilësisë në ligë, duke tërhequr vëmendjen e fansave të futbollit në mbarë botën. Performanca e tij e fundit është një dëshmi e qartë e aftësive të tij të jashtëzakonshme dhe pasionit të tij për lojën.

Me këtë fitore, Inter Miami vazhdon të mbajë vendin e parë në Konferencën Lindore dhe është në rrugë të mirë për një vend në playoff. Messi dhe skuadra e tij janë të vendosur të vazhdojnë këtë formë të shkëlqyer dhe të synojnë suksesin e mëtejshëm në MLS.

Ndërsa Messi vazhdon të thyjë rekorde dhe të vendosë standarde të reja, ai jo vetëm që konfirmon statusin e tij si një legjendë e futbollit, por gjithashtu ndihmon në rritjen e popullaritetit të MLS si një ligë konkurruese dhe emocionuese për fansat e futbollit.

Foto marre nga Google Images

By Editor