Në një botë ku loja e futbollit është më shumë se një sport, por një fenomen kulturor dhe social, të qenit një nga lojtarët më me ndikim në botë është një arritje e jashtëzakonshme. Granit Xhaka, mesfushori i talentuar dhe kapiteni i kombëtares së Zvicrës, ka arritur pikërisht këtë. Sipas një artikulli të fundit të publikuar nga gazetari zviceran Blick, Xhaka është pozicionuar si lojtari i dytë më me ndikim në botë. Gjithçka është prodhuar nga rezultati i një përllogaritjeje të kryer nga Observatori i Futbollit CIES.

Sipas asaj që shkruhet, vetëm Rodri (Manchester City) bën më mirë se mesfushori me origjinë shqiptare në të gjithë botën. Analiza është bërë në bazë të fizikut, mënyrës së shpërndarjes së topave, goditjet, asistet, fundi i aksionit dhe duelet në ajër. Me të gjitha këto të dhëna, Granit Xhaka përfundoi në vendin e dytë, me 92.3 pikë.  Gjithsesi, ai nuk është shumë larg Rodrit, i cili ka grumbulluar një total mbresëlënës prej 98.5 pikësh.

Pas një sezoni të jashtëzakonshëm me klubin e tij, Bayer Leverkusen, ku ai ka qenë pjesë thelbësore e sfidës për titullin e kampionit nën drejtimin e trajnerit Xabi Alonso, Xhaka ka treguar se është zemra e ekipit. Ai është lojtari që ka prekur topin më shumë se çdo tjetër në Bundesliga, duke u bërë një figurë kyçe në lojën e Leverkusenit.,

Ndikimi i Xhakës në fushën e lojës është i matshëm jo vetëm në statistika, por edhe në ndikimin që ai ka në shokët e tij të skuadrës dhe në rezultatet e ndeshjeve. Në një ndeshje të UEFA Europa League, mungesa e tij në pjesën e parë u ndje menjëherë, me Leverkusenin që ishte 2-0 poshtë në pushim. Pas hyrjes së tij në minutën e 58-të, Leverkusen barazoi rezultatin brenda gjysmë ore, duke dëshmuar rëndësinë e tij për ekipin.

Por ndikimi i Xhakës nuk është i kufizuar vetëm në fushën e lojës. Si një figurë publike, ai ka një ndikim të madh në shoqëri, duke u bërë një model për të rinjtë dhe duke promovuar vlerat e sportit. Ai është një dëshmi e qartë se futbolli është më shumë se një lojë; është një mjet për ndryshim pozitiv dhe bashkim.

Në një kohë kur futbolli po përjeton ndryshime të mëdha dhe sfida të reja, lojtarë si Granit Xhaka janë dritaret që na tregojnë se çfarë mund të arrihet me pasion, përkushtim dhe ndikim pozitiv. Ai nuk është vetëm një lojtar i jashtëzakonshëm, por edhe një lider i vërtetë jashtë dhe brenda fushës së lojës.

Foto marre nga Google Images.

By Editor