Çmimet Grammy 2023 zhvillohen sot (e diel, 5 shkurt) në Los Angeles.

Beyoncé ka numrin me te madh te nominimeve këtë vit, me nëntë gjithsej.

Kendrick Lamar ka tetë nominime, dhe Adele dhe Brandi Carlile morën secila nga shtatë.

Një grup artistësh (përfshirë Future, Harry Styles, Mary J. Blige, DJ Khaled, Terius “The-Dream” Gesteelde-Diamant dhe Randy Merrill) secili mori nga gjashtë nominime dhe Jay-Z mori pesë nominime, duke e barazust atë me gruan e tij, Beyonce, për më shumë nominime në historinë e Grammys. Secili Carter tani është nominuar 88 herë.

Grammy 2023 do të jetë emocionues me Beyoncé dhe Adele që do të përballen për herë të parë që nga viti 2017. Edhe një herë, ato do të konkurrojnë në kategoritë Record, Album dhe Kënga e Vitit. Në vitin 2017, Adele përfshiu të tre kategoritë, duke shkaktuar pak polemika brenda komunitetit muzikor. Edhe Adele dukej e konfliktuar për fitoren e saj; ajo e quajti Beyoncé “artistja e jetës [saj]” gjatë fjalimit të saj për pranimin e albumit të vitit dhe tha se çmimi duhet të kishte shkuar për Lemonade.

Për të tretin vit radhazi, Trevor Noah po pret ceremoninë kryesore të Grammy, e cila zhvillohet në Crypto Arena, transmetohet në Rrjetin Televizioni CBS dhe transmetohet në Paramount+.

Interpretuesit gjatë shfaqjes përfshijnë Harry Styles, Bad Bunny, Stevie Wonder, reperi i Migos Quavo dhe Glorilla, ndër shumë të tjerë. Ceremonia kryesore fillon në orën 20:00 me oren lindore.

Foto credit: Grammys

By Editor