Legjenda e ekranit italian Gina Lollobrigida ka vdekur në moshën 95-vjeçare, njoftoi agjencia e lajmeve ANSA, duke cituar anëtarët e familjes së saj.

Nipi i saj, Ministri italian i Bujqësisë Francesco Lollobrigida, postoi lajmin për vdekjen e saj, duke e quajtur atë “një nga yjet më të ndritur të kinematografisë dhe kulturës italiane”.

Së bashku me Sophia Loren, Lollobrigida erdhi për të simbolizuar seksualitetin tokësor të aktoreve italiane në vitet 1950 dhe 1960.

Pas trajnimit si piktore dhe skulptore, Lollobrigida u bë një mbretëreshë e suksesshme bukurie dhe modele, përpara se të bënte paraqitjen e saj të parë në film në vitin 1946, me një rol të vogël në aventurën “The Black Eagle”.

Në fillim të viteve 1950, ajo ishte një yll i madh në Evropë. Ajo bëri debutimin e saj në filmin në gjuhën angleze në vitin 1953, në filmin “Beat the Devil” të John Huston, së bashku me Humphrey Bogart dhe Jennifer Jones.

Ajo ishte Esmerelda për Quasimodo të Anthony Quinn në përshtatjen e vitit 1956 të “The Hunchback of Notre Dame” dhe Mbretëresha e Shebës për Mbretin Solomon të Yul Brynner në epikën Teknike të Mbretit Vidor të vitit 1959 “Solomon dhe Sheba”.

Kur rolet në film filluan të pakësohen në vitet 1970, Lollobrigida bëri një karrierë të re për veten si fotoreportere. Ajo u shfaq herë pas here në film dhe në TV, më e famshmja në një rol të përsëritur në telenovelën e kohës kryesore amerikane “Falcon Crest” në 1984.

Vitin e kaluar, ajo kandidoi pa sukses për një vend në Senatin italian, duke i thënë gazetës Corriere della Sera para zgjedhjeve të vendit: “Thjesht isha e lodhur duke dëgjuar politikanë që po debatonin me njëri-tjetrin pa arritur kurrë te pika”.

By Editor