Në orët e para të ditës së sotme, qyteti historik i Napolit, i rrënjosur në përqafimin e malit ikonik të Vezuvit, u zgjua nga një tërmet. Lëkundjet, të ardhura nga thellësitë nën zonën e Campi Flegrei, dërguan një valë shqetësimi në të gjithë qytetin e njohur për rrugët e tij të gjalla dhe tapiceri të pasur kulturore.

Tërmeti, i cili goditi në 08:18:50 me orën lokale, regjistroi një magnitudë prej 4 balle sipas shkallës Rihter. Ndërsa konsiderohej me përmasa të ulëta, ishte mjaft domethënëse për t’u kujtuar qytetarëve të Napolit forcat e fuqishme të natyrës që qëndrojnë të fjetura nën këmbët e tyre.

“Goditja e mëngjesit të sotëm ishte e fortë. Ne kemi marrë menjëherë masat siç bëjmë zakonisht së bashku me Mbrojtjen Civile në të tilla raste. Për momentin nuk kemi raportime për të lënduar”, ka thënë kryebashkiaku i Pozzuoli, aty ku janë ndjerë më shumë lëkundjet.

By Editor