Futbolli Shqiptar në Zi për Humbjen e Ish-Trajnerit të Kombëtares

Futbolli shqiptar është mbuluar nga një vel trishtimi pas lajmit të ndarjes nga jeta të Bejkush Birçes, një figurë e shquar dhe e dashur në botën e futbollit. Birçe, i cili shërbeu si lojtar, trajner dhe zëvendëspresident i Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF), ndërroi jetë në moshën 81-vjeçare për shkak të problemeve shëndetësore.

I njohur për kontributin e tij si lojtar i Partizanit dhe më vonë si trajner i skuadrave të njohura si Naftëtari, Flamurtari dhe Lokomotiva Durrës, Birçe ishte një figurë që frymëzoi breza të tërë futbollistësh dhe trajnerësh. Ai udhëhoqi Kombëtaren Shqiptare në vitet ’90, një periudhë e vështirë për vendin, ku futbollistët shfrytëzonin ndeshjet jashtë shtetit për të braktisur ekipin dhe vendin e tyre.

Tributet për Bejkush Birçen do të zhvillohen të hënën në ambientet e stadiumit “Air Albania”, duke filluar nga ora 11:00. Kjo ceremoni do të jetë një moment për të nderuar dhe kujtuar kontributin dhe pasionin e tij për futbollin shqiptar.

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, ka reaguar ndaj vdekjes së legjendës së futbollit shqiptar, duke dhënë një mesazh ngushëllimi për familjen, të afërmit dhe miqtë e ish-trajnerit të Kombëtares.

I pikëlluar pas lajmit të ndarjes nga jeta të Bejkush Birçes! Kemi humbur një nga njerëzit me më shumë kontribute në futbollin shqiptar, si lojtar, trajner e drejtues në FSHF. Kemi humbur një njeri me karakter të fortë, një mik dhe një familjar shumë të mirë.

Në emrin tim dhe të komunitetit të futbollit shqiptar, dua t’i shpreh ngushëllimet e mia familjes, së afërmve dhe miqve, të cilët kanë humbur një njeri shumë të dashur për ta.

U prehsh në paqe Bejkush Birçe!”, – shkruan Presidenti Duka në statusin e tij.

Ndërsa, personalitete të tjera të futbollit dhe tifozë kanë shprehur mesazhe ngushëllimi dhe kanë ndarë kujtime të veçanta për Birçen, duke e përshkruar atë si një njeri që do të mbahet mend me nostalgji dhe respekt.

Humbja e Bejkush Birçes është një goditje për komunitetin e futbollit shqiptar. Ai do të mbahet mend jo vetëm për arritjet e tij në fushën e lojës, por edhe për karakterin e tij të fortë dhe ndikimin e tij pozitiv në zhvillimin e futbollit në Shqipëri. Birçes lë pas një trashëgimi të pasur që do të frymëzojë dhe do të udhëheqë brezat e ardhshëm të futbollistëve dhe dashamirësve të sportit. Ndërsa i japim lamtumirën e fundit, le të mbajmë gjallë kujtimin e tij përmes pasionit tonë të përbashkët për futbollin.

By Editor