Një moment i frikshëm në ndeshjen kundër Skocisë la sulmuesin hungarez Barnabas Varga në nevojë për trajtim mjekësor urgjent.

Në një ndeshje të mbushur me tension dhe emocion, Euro 2024 solli një moment të papritur dhe të frikshëm për tifozët e futbollit. Sulmuesi hungarez, Barnabas Varga, u përplas ashpër me portierin e Skocisë, Angus Gunn, gjatë një sfide ajrore në zonën e penalltisë. Incidenti ndodhi në minutën e 70-të të ndeshjes së fundit të fazës së grupeve të Hungarisë kundër Skocisë, duke ndërprerë lojën për pothuajse dhjetë minuta.

Varga, i cili u hodh për një goditje me kokë, ra menjëherë në tokë pas përplasjes dhe u mor nga fusha me barelë. Shokët e tij të skuadrës, të shqetësuar dhe disa prej tyre në lot, mbajtën pëlhura për të mbuluar lojtarin ndërsa ai merrte ndihmën e parë nga stafi mjekësor. Të dy grupet e tifozëve duartrokitën kur Varga u dërgua jashtë fushës.

Pas incidentit, Federata e Futbollit e Hungarisë konfirmoi se Varga ishte në gjendje të qëndrueshme në spital. Ky lajm solli një farë lehtësimi për të gjithë ata që ishin të shqetësuar për shëndetin e tij.

Incidenti i Barnabas Varga në Euro 2024 tregon rrezikun që ekziston në sportin e futbollit dhe rëndësinë e masave të sigurisë dhe trajtimit të shpejtë mjekësor. Ndërsa bota e futbollit pret më shumë lajme për gjendjen e tij, mendimet dhe lutjet janë me Varga dhe familjen e tij në këto momente të vështira.

Foto nga Google Images

By Editor