LANSING – Mijëra njerëz u mblodhën të mërkurën në mbrëmje në Universitetin Shtetëror të Miçiganit për të vajtuar vdekjen e tre studentëve, për të shpresuar për shërimin e pesë studentëve të plagosur rëndë dhe për të rifituar një ndjenjë të komunitetit që tashme eshte shkatërruar.

Universiteti është tronditur nga të shtënat masive të së hënës mbrëma, ku studentët bllokuan dyert e dhomave dhe te godinave, prindërit u dërguan furishëm mesazhe fëmijëve të tyre pa marre pergjigje sepse rrjeti u bllokua, dhe forcat e rendit që zbarkuan në universitetin me 50,000 studentë.

“Le të vazhdojmë të gjejmë forcë dhe shpresë në komunitetin tonë të Spartanëve, le të mbajmë vendosmërinë tonë në koke dhe zemrat tona, ndërsa rimarrim kampusin tonë, kampusin tuaj, për misionin e transformimit të MSU,” tha Presidentja e Përkohshme Teresa Woodruff jashtë hyrjes. i Auditoriumit të MSU-së.

Turma ishte masive, duke u shtrirë nga shkallët e Auditoriumit të MSU në drejtim të Bessey Hall dhe nga jashtë përtej Shkëmbit drejt lumit Red Cedar. Shumë mbanin qirinj ose lule.

Guvernatorja Gretchen Whitmer, një e diplomuar në MSU, tha “Komuniteti yne u trondit kete jave, por ne me të vërtetë, vërtet e duam këtë vend dhe ju mund ta shihni atë në mënyrën se si e trajtojmë njëri-tjetrin dhe si paraqitemi për njëri-tjetrin.”

Trajneri i basketbollit të MSU për meshkuj, Tom Izzo foli për rreth 8 minuta, duke inkurajuar mijëra të shtrëngojnë duart me të panjohurit rreth tyre dhe “të takojnë 10 njerëz rreth jush dhe të bëhen të afërt”.

“Bota ka nevojë për të. Shteti i Miçiganit ka nevojë për të. Koha e pikëllimit ka nevojë për të. Te gjithe kemi nevoje per afersi!”tha Izzo.

Atë natë, një orë larg në Ann Arbor, studentët e Universitetit të Miçiganit mbajtën një vigjilje për rivalin e tij tradicional, ndërsa Kulla Burton u ndriçua me ngjyrat jeshile dhe të bardhë, të MSU-së. Në Clawson, anëtarët e komunitetit planifikuan të mbanin tre vigjilje për të nderuar një prej tyre, Alexandria Verner, një nga tre studentët e vrarë në sulm, së bashku me Brian Fraser dhe Arielle Diamond Anderson, të cilët të dy u diplomuan nga shkollat Grosse Pointe.

Vigjilje të tjera ishin planifikuar gjithashtu në të gjithë shtetin për të mërkurën mbrëma.

Në vigjiljen e MSU, studentët i thanë per Bridge Michigan se ndjehen të konfliktuar.

Hajra Masinovic, një e moshuar që studion anglisht, tha se është e trishtuar dhe e zemëruar që universiteti nuk ka ofruar siguri më të mirë. Studentja e vitit të parë Eva Khalil tha se ajo ka një ndjenjë jolineare të pikëllimit dhe një “kontroll realiteti” sa herë që sheh foto të personit të armatosur në mediat sociale. Studentja e diplomuar Samantha Smith tha se është e zhgënjyer, por e etur për ndryshim.

“Jam lodhur nga njerëzit që vdesin pa arsye,” tha Smith mes lotësh.

“Sepse ata fëmijë nuk duhej të vdisnin. Unë jam 32 vjeç, mbaj mend si është të jesh 18 vjeç, mbaj mend se si është të jesh 19. Ka një pjesë të jetës së tyre që ata nuk e kanë ndjerë ende, që nuk do ta ndiejnë. Dhe unë jam e trishtuar për këtë.”

Mackenzie Rademacher tha se ajo nuk do të ndihet më e sigurt në kampus derisa të ketë më shumë masa sigurie, siç janë futjet e kartave se hyrjes ose rojet e sigurisë në zonat ku kartat kryesore nuk janë të mundshme.

“Unë kurrë nuk kam menduar se do të kisha frikë të shkoja në klasë,” tha studenti i shkencave të kafshëve për Bridge pas vigjiljes.

Ajo tha se është e inkurajuar nga mbështetja nga i gjithë kombi, duke vënë në dukje se Universiteti Duke luajti këngën luftarake të MSU dhe alma mater dhe presidenti Joe Biden foli kundër dhunës me armë.

Khalil, duke mbajtur lule të bardha dhe rozë, tha se është gjithashtu e etur për ndryshim, megjithëse ajo nuk e di se si do të dukej saktësisht.

“Unë ende e dua MSU.”

Perkthyer, pershtatur dhe foto nga

Bridge Michigan

By Editor