Artisti i njohur shqiptar, Enver Dauti, mbajtësi i Titullit “Artist i merituar” u nda nga jeta në moshën 85-vjeçare. Enver Dauti ka lindur më 17 tetor 1927 ne Tirane, vdiq më 16 shkurt 2012.

Pjese nga filmi Koncert ne vitin 1936 ku Enver Dauti luan ne rolin e Kozit

Ai ishte një prej themeluesit e Teatrit të Komedisë së Tiranës dhe Teatrit Kombëtar, si dhe një nga aktorët më të njohur shqiptarë.

Dauti interpretoi më shumë se 400 personazhe dhe moderoi shumë emisione. Karriera e tij filloi në vitin 1957.

Gjatë karrierës ai ka interpretuar disa role në filma, si drejtorin te Historiani dhe Kameleonet; atë të drejtorit të burgut te Kolonel Bunker; babanë e Petritit te Fushe e blerte, fushe e kuqe; kooperativistin te Zambaket e bardhe; drejtorin e gjimnazit te Qortimet e vjeshtes; përkthyesin te Keshilltaret; Kozin te Koncert në vitin 1936; ministrin e brendshëm te Nga mesi i erresires; Kopin te Cirku ne fshat; Lonin te Lulekuqet mbi mure; xha Hakiun te Prita; Bardhokun te Toka jone; si dhe role te Fejesa e Blertës, Ne vinim nga lufta, Rrugicat qe kërkonin diell, Kur hiqen maskat, Shtigje te luftes, Odiseja e tifozave, etj.

By Editor