Në një akt të paprecedentë të dhunës, qyteti i Kharkivit në Ukrainë u godit nga sulmet brutale ruse, duke lënë pas një skenë të tmerrshme dhe humbje të mëdha njerëzore. Më 25 Maj 2024, një qendër tregtare e frekuentuar u bë shënjestra e raketave të Kremlinit, duke shkaktuar vdekjen e 16 personave dhe plagosjen e shumë të tjerëve.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u shfaq në rrënojat e objektit të shkatërruar, duke dëshmuar për pasojat e sulmit dhe duke theksuar guximin e popullit ukrainas në fytyrë të agresionit të vazhdueshëm rus. Zelensky paralajmëroi se Rusia po përgatitet të intensifikojë ofensivën e saj përgjatë kufirit verior të Ukrainës, ndërsa numri i viktimave nga sulmi ajror në një dyqan të madh me materiale ndërtimi në qytetin e Kharkivit u rrit në 14 të vdekur, me 43 të plagosur dhe 16 të zhdukur.

Ky sulm i mizor shënon një pikë kritike në konfliktin e vazhdueshëm, duke nxjerrë në pah pasojat e luftës dhe ndikimin e saj të rëndë mbi civilët e pafajshëm. Ndërsa bota vëzhgon me shqetësim, Ukraina vazhdon të përballet me sfidat e një lufte që nuk ka të ndalur, duke mbajtur lart shpresën për paqe dhe sovranitet.

Foto nga Google Images

By Editor