“Super Bowl është një nga skenat më të mëdha në botë. Sado e frikshme që të jete, sepse nuk kam dalë në skenë për shtatë vjet, ka diçka emocionuese në sfidën e gjithë kësaj”, tha ajo.

Rihanna po punon përpara shfaqjes së saj të pjesës së parë në Super Bowl, duke u fokusuar aq shumë në atë që premton saqë harroi se ditëlindja e saj e ardhshme dhe Dita e Shën Valentinit po afrojne..

“Lista ishte sfida më e madhe. Kjo ishte pjesa më e vështirë, më e vështira. Të vendosësh se si të maksimizosh 13 minuta, por edhe të festosh — kjo është ajo që do të jetë kjo shfaqje. Do të jetë një festë e katalogut tim në mënyrën më të mirë që mund ta kishim bashkuar, “tha Rihanna.

Në një konference paraprake mediatike të enjten përpara ndeshjes të së dielës midis Philadelphia “Eagles” dhe Kansas City “Chiefs”, superylli i muzikës dhe nëna e re thanë se dajla e saj – do te shenoje ngjarjen e saj te parë live në shtatë vjet – ndihet “sikur mund të kishte qenë vetëm tani”.

Këngëtarja tha se fillimisht ishte e pasigurt për të marrë përsipër sfidën e performancës gjatë një kohe kur ajo ishte tre muaj pas lindjes dhe pyeti veten “a duhet të marr vendime të rëndësishme si kjo tani? Mund të pendohem për këtë.”

“Por kur bëhesh nënë, ka diçka që ndodh aty ku ndihesh sikur mund të përballesh me botën, mund të bësh gjithçka”, tha Rihanna. “Super Bowl është një nga skenat më të mëdha në botë. Sado e frikshme të ishte, sepse nuk kisha dalë në skenë për shtatë vjet, ka diçka emocionuese në sfidën e gjithë kësaj.”

Një nëntë herë fituese e çmimeve Grammy, Rihanna ka 14 nr. 1 të Billboard Hot 100, duke përfshirë “We Found Love”, “Work”, “Umbrella” dhe “Disturbia”. Ajo dhe reperi A$AP Rocky së fundmi mirëpritën fëmijën e saj të parë.

“Në fund të ditës, nëse bie ose fluturon, emri im duhet të qëndrojë pranë kësaj. Dhe kështu me të vërtetë përfshihem në çdo aspekt të çdo gjëje që bëj”, tha ajo.

Sponsori i performancës së pjesës së parë Apple Music mbajti një ngjarje të moderuar të enjten, por moderatorja Nadeska Alexis ishte e vetmja gazetare e lejuar t’i bënte pyetje Rihannës. Apple Music këtë vit zëvendësoi Pepsin, i cili sponsorizoi shfaqjen për 10 vitet e fundit. Kushtet nuk u shpallën, por analistët kishin pritur që liga të merrte të paktën 50 milionë dollarë në vit për të drejtat.

Rihanna i bashkohet listës së artistëve të famshëm që kanë luajtur gjatë shfaqjeve të pjesës së parë të Super Bowl, duke përfshirë Beyoncé, Madonna, Coldplay, Katy Perry, U2, Lady Gaga, Michael Jackson, Jennifer Lopez, Shakira dhe The Weeknd. Vitin e kaluar, hip-hop u festua me Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige dhe Kendrick Lamar të gjithë duke performuar.

Këngëtarja më parë kishte refuzuar të performonte në shfaqjen e pjesës së parë të vitit 2019 për shkak të solidaritetit me Colin Kaepernick. Por ajo ka thënë se koha dhe rrethanat këtë herë ishin të duhura për të.

Ylli i muzikës country Chris Stapleton do të këndojë himnin kombëtar, ndërsa legjenda e R&B Babyface do të performojë “America the Beautiful”. Aktorja dhe këngëtarja Sheryl Lee Ralph do të performojë gjithashtu “Lift Every Voice and Sing”. Kur u pyetën se për kë po bënin brohoritje të dielën, Ralph tha se ajo po bënte rrënjë për Eagles ndërsa Stapleton dhe Babyface thanë se po mbështesnin Rihannën.

Ralph duartrokiti NFL për përpjekjet për të qenë gjithëpërfshirës dhe për të “përfaqësuar të gjithë njerëzit” përmes tre këngëve.

“Në një ditë, të dielën e Super Bowl, 200 milionë njerëz mblidhen së bashku për t’u ulur dhe përjetuar këtu, çfarë kohe dhe çfarë mënyrë për të na bashkuar të gjithëve,” tha ajo. “Jam shumë i kënaqur dhe shumë i lumtur që mund të jem në vijën e 40 jardëve”.

Babyface tha se fillimisht filloi të këndonte “America the Beautiful” si student i vitit te dytë për një shfaqje në shkollën e mesme.

“Është e vështirë të besohet se kaq shumë vite më parë, që është shumë vite më parë, që jam këtu për të kënduar ‘America the Beautiful’,” tha ai. “Atëherë, mamaja ime ishte në audiencë dhe ajo nuk mund ta besonte se isha atje lart në skenë duke kënduar. Ashtu si fëmija i turpshëm që në fakt u ngrit atje duke kënduar. Të mendosh që ajo e shikon këtë tani dhe të më shohë mua në këtë moment duke kënduar “America the Beautiful”, është rrethi i plotë.”

Fituesi i çmimit Oscar Troy Kotsur do të interpretojë himnin kombëtar në gjuhën amerikane të shenjave. Colin Denny do të nënshkruajë “America the Beautiful” dhe “Lift Every Voice and Sing” do të nënshkruhet nga Justina Miles.

Përmes një përkthyesi, Kotsur tha se performanca e bën atë të ndihet më krenar që është një amerikan. Miles tha se “Ngrini çdo zë dhe këndoni” përfaqëson elasticitetin.

“Himni kombëtar kurrë nuk ka rezonuar me mua personalisht, por himni kombëtar i zi është vërtet frymëzues dhe fuqizues,” tha Miles. “Kjo këngë është shumë pozitive dhe kaq e bukur. Ju me të vërtetë nuk e dëgjoni apo e shihni atë shumë shpesh. Ka shumë njerëz që as nuk e dinë se ekziston himni kombëtar i Zi. Nuk është vetëm për mua që ta ndaj këtë përvojë me të gjithë botën, por për të sjellë me të vërtetë atë fuqizim për miliona njerez me ngjyre, njerëz të shurdhër në të gjithë vendin, të cilët nuk e kanë parë kurrë atë më parë.”

Foto: Getty Images

By Editor