Në një natë të mbushur me emocione dhe performanca të jashtëzakonshme, episodi i fundit i “American Idol” solli momente të paharrueshme. Juristja e dashur e spektaklit, Katy Perry, bëri një lamtumirë të veçantë nga emisioni, duke veshur një fustan të gjatë dhe të madhështor me fytyrat e 168 pjesëmarrësve të mëparshëm – nga secili prej 7 sezoneve të saj si juriste.

Eric Mcanless/Disney/Getty Images

Fustani, i cili ishte aq i madh sa u desh një ekip prej shtatë personash për ta transportuar atë rreth skenës, ishte një homazh për kohën e saj në “American Idol”. Perry, e cila është njohur për stilin e saj unik dhe të guximshëm, tha se donte të nderonte kohën e saj në emision duke i përfshirë të gjithë konkurrentët në fustanin e saj.

Por, ndërsa Katy Perry i dha lamtumirën emisionit, një yll i ri u ngjit në qiellin e “American Idol”. Abi Carter, një muzikante 21-vjeçare nga Indio, Kalifornia, u shpall fituesja e sezonit të 22-të, duke marrë votën popullore në finale. Performanca e saj e fuqishme dhe prekëse e këngës “What Was I Made For?” nga Billie Eilish, e cila e kishte shoqëruar gjatë gjithë rrugëtimit në “American Idol”, i siguroi vendin e parë.

Eric Mcanless/Disney/Getty Images
Eric Mcanless/Disney/Getty Images

Abi Carter, një muzikante 21-vjeçare nga Indio, Kalifornia, ka lënë një përshtypje të paharrueshme me zërin e saj të fuqishëm dhe interpretimet e ndjeshme gjatë gjithë sezonit.

Pas fitores së saj, Abi shprehu dëshirën që Lady Gaga të zëvendësojë Katy Perry si gjykatëse në sezonin e ardhshëm, duke thënë se ajo do të ishte perfekte për atë rol. Luke Bryan, një nga gjykatësit e “American Idol”, i tha asaj pas finales se që nga fillimi kishte pasur një ndjenjë të fortë se Abi do të ishte fituesja, dhe ai pati të drejtë.

Performanca e saj e këngës “What Was I Made For?” nga Billie Eilish në audicionin e saj i siguroi një biletë platinë dhe komentet lavdëruese nga gjykatësit, duke e bërë atë një favorite të hershme për titullin. Abi Carter tashmë ka lënë gjurmën e saj në skenën e “American Idol” dhe është e destinuar për një karrierë të ndritshme në muzikë.

Ndërsa Katy Perry dhe Abi Carter shkëlqyen në skenë, emocionet nuk munguan as nga anëtarët e tjerë të jurisë dhe publiku, të cilët u përballën me një mbrëmje të mbushur me talent dhe lamtumira.

Fotot nga Eric Mcanless/Disney/Getty Images

By Editor